W Bolesławcu odbył się festiwal wielu kultur

Kobiety z zespołu "Jutrzenka"
fot. istotne.pl Na bolesławieckim rynku odbył się "Festiwal Wielu Kultur – Bolesławiecka Kresowiana". Przez całą sobotę trwały występy lokalnych i krajowych zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę ludową.
istotne.pl 0 jutrzenka, ludowość, kresy

Reklama

O godzinie 10:00 w Starym Teatrze odbyła się konferencja naukowa na temat różnorodności kulturowej kresowian przybyłych na tereny południowo-zachodniej Polski. Konferencję prowadził Józef Wyspiański, mieszkaniec Lubina, od wielu lat badający między innymi ślady polskości na Ziemiach Lwowskich.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

O godzinie 14:00 na scenie ustawionej w Rynku rozpoczęła się część muzyczna Bolesławieckiej Kresowiany. Program festiwalu był bardzo bogaty i różnorodny. Można był słuchać, oglądać a nawet potańczyć na zmontowanym specjalnie do tego celu podeście.

Na scenie wystąpiły: Orkiestra z Nowogrodźca, Zespół Pieśni i Tańca "Mały Bolesławiec", Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka" oraz laureaci konkursu muzycznego "Muzyka Wielu kultur".

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Po godzinie 16:00 wystąpiły "Bajbusy" z Węglińca, duet "Axel" z Gromadki oraz zespół "Ta Joj, my Wrocławianie". Artyści zaprezentowali piosenki ukraińskie, lwowskie a także elementy folkloru z terenów byłej Jugosławii. Imigrantom z kresów wschodnich, a zwłaszcza z okolic Lwowa, miłą niespodziankę sprawił zespół "Ta Joj, my Wrocławianie". Oprócz piosenek lwowskiej ulicy artyści przypomnieli elementy lwowskiej gwary. Mało kto z młodego pokolenia bolesławian zna znaczenie słów, używanych przez swoich dziadków i babcie. Buty nazywano w gwarze lwowskiej mesztami, zaś mieszkańców lwowskiej ulicy zwano batiarami. Nie należy zapominać, że najsłynniejszymi batiarami byli Szczepcio i Tońko.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Około godziny 20:00 na scenie wystąpił Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". Ten folklorystyczny zespół nie na próżno nazywany jest Łemkowskim Mazowszem. Kolorowe stroje, piękne tańce a przede wszystkim energia i pasja emanujące podczas każdego występu, to atuty, które urzekły bolesławiecką publiczność. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Po występie "Kyczery" na scenie zaprezentowała się "Paka Rycha". Trzyosobowy zespół z Bytomia śpiewał piosenki z kresów wschodnich. Najbardziej znane z nich to "Hej Sokoły" i "Tylko we Lwowie". Artyści tak spodobali się bolesławieckiej publiczności, że kilkakrotnie bisowali.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Ostatnim punktem sobotniego programu Bolesławieckiej Kresowiany był występ zespołu "Roma". Ten cygański zespół pieśni i tańca zachwyca publiczność nie tylko w Polsce. Również w Bolesławcu "Roma" oczarowała widzów. Nastrojowa muzyka, piękne kolorowe kostiumy oraz żywiołowy taniec i śpiew sprawiły, że bolesławianie każdą piosenkę nagradzali brawami. Cygański zespół na tyle rozgrzał widzów, że ci zapomnieli ile stopni wskazywały tego wieczoru termometry. Występ zespołu "Roma" zakończył się około północy.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Organizatorami Bolesławieckiej Kresowiany byli: Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cołokidzi, Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka, Burmistrz Nowogrodźca Edward Szczerbień, Radny Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Robert Relich, Alfred Janicki z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Serwis Boleslawiec.org miał patronat medialny nad festiwalem.

Zobacz także

Mój Lwów

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera"

Cygański Zespół Pieśni i Tańca "Roma"

Reklama