Big Cyc zagrał w Bolesławcu

Big Cyc zagrał w Bolesławcu
fot. B.org Koncert zespołu Big Cyc przyciągnął sporą rzeszę widzów. Zagrano piosenki bardziej i mniej znane. Przed występem, serwis Boleslawiec.org przeprowadził wywiad z liderami zespołu, Skibą i Dżej Dżejem.
istotne.pl koncert, dni miasta, big, cyc

B.org: Witamy w Bolesławcu. To będzie wasz kolejny występ w naszym mieście. Jak wam się tu koncertuje?

Dżej Dżej: Tutaj zawsze koncertowało się dobrze. To już nasz trzeci pobyt. Wcześniej graliśmy w 1990 i 1996 roku. Jak cała Polska tak również Bolesławiec bardzo się zmienił. Mieszkamy w bardzo miłym hotelu w chińskiej dzielnicy Bolesławca, co jest dla nas dużym zaskoczeniem.

Skiba: Powiem więcej, to jest dla nas szokujące. Ale rozumiemy, że Bolesławiec kreuje się na Nowy Jork i tak jak on dorobił się swojej własnej dzielnicy chińskiej, z czego możemy się tylko i wyłącznie cieszyć.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Czym chcecie zaskoczyć publiczność podczas koncertu?

Skiba: Przede wszystkim swoimi osobowościami jak i samymi sobą. Myślę, że widzowie będą zaskoczeni, że na scenę wchodzi pięciu młodych, szczupłych i przystojnych mężczyzn, którzy śpiewają znane piosenki, lubiane od Gdańska po Zakopane. Zapowiada się dynamiczny program, oparty na gorącym kontakcie z publicznością.

Jesteście typami skandalistów. Wasze piosenki, teledyski i koncerty często zawierają treści szokujące. Swojego czasu bardzo głośno było o aferze, którą wywołało pokazanie pośladków w stronę byłego premiera.

Skiba: To pomówienia, to nie jest prawdą. Ulegacie jakimś plotkom prasy kolorowej. Rzeczywiście zdarzyło się, że premier zobaczył swego czasu tę część, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Ale, wydaje mi się, że zasłużył. Poza tym po tym wydarzeniu rząd Jerzego Buzka upadł i nie podniósł się do dzisiaj, więc musiało to mocno zadziałać. A tak na poważnie, po prostu gramy rock'n'rolla. Czasami teksty są wesołe, czasami kontrowersyjne. Staramy się rozśmieszać publiczność i wyśmiewać pewne paranoje czy absurdy, których w naszym codziennym życiu chyba nie brakuje.

Poza Big Cycem można Was zobaczyć w zespole Czarno Czarni, a Skiba zaczynał kiedyś solową karierę.

Skiba: Udzielamy się także w projektach pobocznych. Zespołem-matką jest Big Cyc, natomiast jesteśmy ludźmi aktywnymi twórczo, mamy różne pomysły, stąd takie projekty jak Czarno Czarni czy moje solowe płyty.

Dżej Dżej: Czarno Czarni to oczywiście projekt, który zrobiliśmy wspólnie z Jarkiem Janiszewskim, kolegą z którym często spotykamy się na imprezach, bankietach, tudzież imprezach pokoncertowych, stypach, weselach, chrzcinach. Stwierdziliśmy, że bardzo brakuje nam takiego nieskażonego, czystego rock'n'rolla z lat 50. i 60. Zespół jest więc odpowiedzią na tak zwane zapotrzebowanie społeczne, żeby grać żywą, dobrą i starą muzykę rozrywkową.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Plany na przyszłość?

Skiba: Powoli szykuje się nowa płyta Big Cyca, planowana na październik, listopad. Mamy już tytuł, płyta nazywać się będzie Moherowe Berety, czyli nawiąże do fanek Radia Maryja. Uznaliśmy, że są to ostatnie osoby, które są ideowe w naszym kraju. W kraju, w którym powoli już nikt nie ma poglądów, a podziały na lewicę i prawicę są umowne. Tak naprawdę chodzi tylko o to, żeby pod jakimś szyldem dostać się do sejmu i tłuc kasę. Zauważyliśmy, że jedynie 70-letnie babcie mają własne poglądy, co więcej są ideowe. Znakiem charakterystycznym tej subkultury jest moherowy beret. Zespół Big Cyc wyszydełkuje sobie również takie berety, w których będzie występował podczas koncertów.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Wrócicie do Bolesławca?

Dżej Dżej: Oczywiście wrócimy do Bolesławca, ponieważ wybieramy się po dżinsy do NRD, tak więc będziemy tędy przejeżdżać. I na pewno kiedy będziemy jechali na rondzie przez miasto, to wam pomachamy. Tym optymistycznym akcentem chcieliśmy pożegnać wszystkich bolesławian. Chcielibyśmy pozdrowić wszystkie kobiety chodzące w moherowych beretach i dać im przesłanie moralne, że jesteśmy z nimi, podziwiamy je i że są wspaniałe. Stanowią dla nas natchnienie. Babcie! Tak trzymać!