Odbędzie się festiwal wielu kultur

Odbędzie się festiwal wielu kultur
fot. B.org W drugi weekend czerwca odbędzie się I Festiwal "Bolesławiecka Kresowiana – Przegląd Wielu Kultur". Dwudniowy festiwal ma przybliżyć głównie młodym ludziom miejsca, tradycje, pieśni i zwyczaje ich dziadków.
istotne.pl festiwal, kresy wschodnie, ludowość

Festiwal odbędzie się 11 i 12 czerwca. W sobotę na scenie na bolesławieckim rynku wystąpią między innymi zespoły: "Bambusy" z Węglińca, "Aksel" z Gromadki, "Ta joj" z Wrocławia i "Paka Rycha" z Bytomia. Gwiazdą wieczoru będzie cygański zespół "Roma".

Na drugi dzień festiwal przeniesie się do Gierałtowa. Tam zaprezentują się lokalne zespołu ludowe. Odbędzie się też konkurs tradycyjnych potraw, w którym rywalizować będą Koła Gospodyń Wiejskich. Imprezę zakończy biesiada kresowa.

W czasie festiwalu będzie można posłuchać pieśni z Kresów Wschodnich, Jugosławii i Niemiec. "Wielka Kresowiana ma pomóc młodym ludziom poznać ich korzenie" mówi Jan Cołokidzi, przewodniczący Rady Powiatu, a zarazem główny organizator i pomysłodawca festiwalu. Ale festiwal to nie tylko występy znanych zespołów artystycznych. Odbędzie się także konferencja naukowa. Prelegenci opowiedzą o znaczeniu dla kształtowania kultury tygla etnograficznego, jakim jest powiat bolesławiecki.

W organizacji festiwalu uczestniczy również Młodzieżowy Dom Kultury. W MDK przygotowana zostanie wystawa, na której prezentowane będą eksponaty służące repatriantom. "Jeżeli ktoś ma w domu jakieś pamiątki z dawnych miejsc zamieszkania i chciałby nam je wypożyczyć na okres wystawy, to prosimy o kontakt z nami" mówi Ewa Lijewska, dyrektor MDK w Bolesławcu.

Powiat bolesławiecki jest zróżnicowany kulturowo i etnicznie. Po drugiej wojnie światowej napływała to ludność z różnych części Europy. Największą grupę przesiedleńców stanowią Polacy z byłej Jugosławii i Kresów Wschodnich.

Serwis Boleslawiec.org objął patronat medialny nad Festiwalem.