FMS chce ulgowych przejazdów dla bezrobotnych

FMS chce ulgowych przejazdów dla bezrobotnych
fot. B.org Bilety socjalne dla bezrobotnych oraz darmowy przejazd autobusem w dniu stawienia się w Urzędzie Pracy – z takim wnioskiem do boleslawieckiej rady miasta wystąpi Federacja Młodych Socjaldemokratów.
istotne.pl bilet, bezrobocie, fms, socjalny

Młodzi Socjaldemokraci proponują wprowadzenie biletów socjalnych dla bezrobotnych. Takie osoby korzystałyby z 50% zniżki na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Bezrobotnym przysługiwałyby również darmowe przejazdy autobusami w dniach, w których mają się stawić w Urzędzie Pracy. "Przejazdy są drogie, wiele osób bezrobotnych albo nie jeździ komunikacją miejską wcale albo jeździ bez biletu. Wprowadzenie ulg może pomóc bezrobotnym w poszukiwaniu pracy" mówi Maciej Gorczyca z FMS.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji zwraca jednak uwagę na stronę finansową pomysłu. "Wprowadzenie każdej ulgi trzeba zrekompensować. Miasto musiałby dopłacać różnicę w cenie biletu. Prościej byłoby, gdyby Powiatowy Urząd Pracy zakupił bilety jednorazowe i rozdał je bezrobotnym" tłumaczy Andrzej Jagiera, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bolesławcu.

Członkowie FMS są jednak zdania, że wprowadzenie ulg nie pogorszy finansowych wyników MZK. "Uważamy, że kupujący bilety socjalne, dzięki ulgom jeździliby autobusami częściej, co zrekompensuje utracone wpływy z tytułu niższej taryfy cenowej" twierdzi Daniel Biernat. Młodzi Socjaldemokraci nie widzą również problemu ze sprawdzaniem czy danej osobie należy się ulga. "Powiatowy Urząd Pracy wydaje zaświadczenia, które mogłyby być kontrolowane przez Miejski Zakład Komunikacji. Uprawnionym do korzystania byłyby jedynie te osoby, które będą miały aktualne zaświadczenie z PUP potwierdzające zarejestrowanie jako osoba bezrobotna" tłumaczy Daniel Biernat.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Do pomysłu Młodych Socjaldemokratów nie jest optymistycznie nastawiony prezydent miasta. "Osoby bezrobotne nie mają większego problemu z dostaniem się do Urzędu Pracy, czy do potencjalnego pracodawcy. Bolesławiec nie jest przecież wielki. Ulga wprowadzi tylko zamieszanie i niepotrzebną biurokrację" tłumaczy Piotr Roman.

Członkowie FMS są jednak nieugięci. Mówią, że realizacja pomysłu wprowadzenia biletów socjalnych i darmowego przejazdu do urzędu pracy nie spowoduje zamieszania i katastrofy w budżecie miejskim. Podobny system ulg i darmowych przejazdów dla bezrobotnych funkcjonuje już w innych polskich miastach. W Jeleniej Górze bezrobotni za darmo jeżdżą do Urzędu Pracy. Rolę biletu spełnia pismo, z którym bezrobotni zgłaszają się w wyznaczonym czasie do urzędu. Młodzi Socjaldemokraci liczą na poparcie mieszkańców Bolesławca. Podpisy popierające akcję można składać codziennie, w godzinach od 10:00 do 14:00, w siedzibie SLD przy ulicy Opitza 15.