materiał promocyjny

Praca dla obcokrajowca

Ludzie
fot. Powiat Bolesławiecki Pracownicy bez kwalifikacji, ale i osoby świetnie wykształcone, z olbrzymim doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Powiat Bolesławiecki jest niezwykle atrakcyjny dla obcokrajowców szukających pracy. W samym Bolesławcu, jak i w okalających miasto gminach bez trudu znajdują zatrudnienie.
istotne.pl 183 praca

Reklama

W tym roku na terenie powiatu może pracować nawet 7 tysięcy obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji. – W ubiegłym roku gościliśmy blisko 4,5 tysiąca pracowników zza wschodniej granicy – mówi Starosta Bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak. – Przynajmniej przez ostatnie trzy lata odnotowujemy stały wzrost liczby obcokrajowców, którzy przyjeżdżają głównie w poszukiwaniu zatrudnienia. Tendencja jest wzrostowa i wszystko wskazuje na to, że w tym roku może to być nawet 6–7 tysięcy osób.

Spora grupa obcokrajowców legalizuje swój pobyt i osiedla się w Powiecie Bolesławieckim na stałe. Sprowadzają swoje rodziny. Inni traktują pobyt w Polsce jak przystanek w dalszej drodze do krajów Europy zachodniej i północnej.

Dużą grupę stanowią osoby, które szukają prac sezonowych. – Prowadzimy ewidencję pracodawców, którzy zgłaszają wolę zatrudnienia obcokrajowców – mówi Anna Zug, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Jest bardzo wielu chętnych. W okresie wiosenno-letnim, co oczywiste, szczególnie poszukiwani są pracownicy do gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Pracownicy sezonowi – na podstawie zezwolenia wydanego przez PUP – mogą pracować do 9 miesięcy. Jeśli chcą i mają możliwość podjęcia pracy na dłuższy czas, muszą otrzymać decyzję wojewody. Taka decyzja wydawana jest na pół roku z możliwością przedłużenia.

Obcokrajowcy uzupełniają deficyt polskich pracowników, o których przy czteroprocentowej stopie bezrobocia w powiecie jest coraz trudniej.

Reklama