Bolesławieckie portale nie są bezpieczne

Bolesławieckie portale nie są bezpieczne
fot. B.org Serwis Boleslawiec.org dotarł do niezabezpieczonych danych. Administratorzy lokalnych portali udostępniają prywatne adresy poczty elektronicznej swoich użytkowników, nie informując ich o tym.
istotne.pl internet, dane, osobowe, e-mail

Redakcja Boleslawiec.org sprawdziła trzy inne strony związane z Bolesławcem: "Blues Nad Bobrem", "Megaportal" i "BolecInfo". Okazało się, że można na nich znaleźć prywatne adresy poczty elektronicznej użytkowników. Ani "BolecInfo", ani "Blues nad Bobrem" nie informują przy rejestracji, że adres e-mail podany w formularzu będzie dostępny dla każdego, kto przegląda strony tych serwisów. Tylko "Megaportal" ostrzega, że jeśli ktoś poda swój adres, to może liczyć się z korespondencją od nieznanych osób.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Adresy e-mail są widoczne nie tylko dla innych Internautów, ale także dla automatów przeczesujących sieć w poszukiwaniu potencjalnych odbiorców spamu, czyli niechcianej korespondencji. W ten sposób użytkownik niezabezpieczonego serwisu może zostać narażony na otrzymywanie nawet dziesiątek listów reklamowych dziennie. Aby to potwierdzić wysłaliśmy na zebrane z portali adresy krótką informację o serwisie Boleslawiec.org. Reakcje adresatów świadczą o tym, że wiadomości rzeczywiście dotarły do nich.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Żaden z serwisów nie informuje o zgłoszeniu zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, mimo że na każdym z nich ciąży taki obowiązek. Administratorzy strony "Blues nad Bobrem" i "BolecInfo" podpierają się prostą formułką prawniczą, myśląc że to zwalnia ich z odpowiedzialności za udostępnianie adresów.

Zobacz także

Ilustracje przedstawiają wspomniane wyżej serwisy. Aby poznać czyjś e-mail, wystarczy wejść na ogólnodostępne fora i wskazać myszą nazwę użytkownika. Na dole strony w pasku stanu pokaże się adres poczty elektronicznej.