Młodzież z Ukrainy dwukrotnie w Mieście Ceramiki

Młodzież z Ukrainy dwukrotnie w Mieście Ceramiki
fot. ZSOiZ Bolesławiec W październiku dwukrotnie gościliśmy w Bolesławcu młodzież z Ukrainy – mówią przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu.
istotne.pl 183 wymiana, ukraina, zsoiz bolesławiec, barbara smoleńska, towarzystwo miłośników lwowa

Reklama

W październiku realizowany był projekt finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Współpracy Młodzieży. Partnerami przedsięwzięcia były: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu i Szkoła nr 3 w Zbarażu. (Celem projektu było budowanie społeczeństwa tolerancyjnego, otwartego na innych i gotowego do podjęcia dialogu międzykulturowego. Działania projektowe miały doprowadzić do likwidacji stereotypów i uprzedzeń zarówno własnych, jak i innych).

W projekcie wzięło udział 6 uczennic ZSOiZ i 6 uczennic szkoły ze Zbaraża. – Mieszkały razem w pensjonacie „U Janiny”. I już w pierwszym dniu młodzież z Bolesławca zaprzyjaźniła się z koleżankami z Ukrainy. I pełniąc rolę przewodników, oprowadziła je po mieście – opowiadają przedstawiciele ZSOiZ.

Drugiego dnia młodzież zaprezentowała przygotowane wcześniej drzewa genealogiczne i opowiedziała o swoich przodkach. Okazało się, że przodkowie dwóch uczennic z Polski i jednej z Ukrainy pochodzą z tej samej – położonej koło Zbaraża – miejscowości.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem gastronomii. Do południa młodzież pod opieką nauczyciela gotowała barszcz oraz piekła paszteciki i rogaliki. Na degustację zaproszono dyrekcję szkoły, przedstawiciela Starostwa Powiatowego i członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Co więcej, uczestnicy projektu wzięli udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, podczas której prezydent Miasta Bolesławiec przedstawił prezentację „Bolesławiec – dzisiaj” oraz nadał Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich tytuł „Zasłużony dla Miasta Bolesławiec”. Akt nadania odebrała Barbara Smoleńska, prezeska Towarzystwa i zarazem koordynatorka projektu „Każdy inny, wszyscy równi”.

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolesławcu młodzież z Ukrainy wzięła również udział w Koncercie Piosenki Kresowej.

Czwarty dzień był dniem ceramicznym. W szkole uczestnicy projektu zdobili wyroby ceramiczne, które zanieśli do Ceramiki Artystycznej – Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w celu ich wypalenia. (Tam zostali zapoznani z procesem technologicznym wytwarzania ceramiki użytkowej. Podziwiali również kunszt pracowników zdobiących wyroby ceramiczne).

W piątym dniu pobytu w sali gimnastycznej ZSOiZ odbył się koncert dla wszystkich uczniów szkoły i zaproszonych gości. Młodzież wystąpiła z programem polsko-ukraińskim. Wspólnie śpiewano polskie i ukraińskie piosenki.

ZSOiZ:

Mimo tremy i krótkiego czasu na przygotowanie koncertu efekt był wspaniały, a młodzież cieszyła się ze współpracy. Po koncercie uczestnicy projektu i zaproszeni goście spotkali się, aby podzielić się wrażeniami z realizowanego projektu. Wieczorem spędzali czas w mieście, u rodzin, na zakupach, w pensjonacie. Był to czas kiedy jeszcze bliżej się poznawali.

W ostatnim dniu działań projektowych młodzież z Ukrainy wzięła udział w koncercie zorganizowanym w Bolesławcu w ramach Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej. Uczestnicy projektu zakończyli koncert, śpiewając dwie piosenki w języku polskim i jedną w języku ukraińskim.

Koordynatorzy projektu dodają:

Tydzień później (27 października–1 listopada) gościliśmy 9 osób z Sieniawy k. Zbaraża. Przyjechały dzieci z ukraińskich rodzin, które gościły naszych uczniów w lipcu 2018 roku podczas akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Tym razem bolesławianie gościli swoich kolegów i koleżanki w swoich rodzinach.

LogoLogofot. ZSOiZ Bolesławiec

Więcej informacji na stronie ZSOiZ w Bolesławcu.

Reklama