CodeWeek 2018, czyli tydzień pełen kodowania w „Elektroniku”

Ludzie
fot. Łukasz Hałat/ZSE W dniach 15–19 października w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu odbyły się działania w ramach projektu CodeWeek 2018 (Europejski Tydzień Kodowania).
istotne.pl 183 zse bolesławiec

Reklama

Uczniowie wszystkich klas pierwszych ZSE zapoznali się z podstawami programowania w grze edukacyjnej Code Monkey.

Uczniowie klas drugich technikum informatycznego ZSE brali udział w zajęciach dotyczących robotyki i programowania. Celem zadania praktycznego było stworzenie programu wyświetlającego napis przewijający się na ekranie LED robota. Dzięki współpracy szkoły z firmą Laboratorium Kreatywności zajęcia odbyły się w formie praktycznej przy użyciu robotów mBot.

Uczniowie klas trzecich i czwartych technikum informatycznego ZSE uczestniczyli w wykładach online. Klasy trzecie wysłuchały wykładu pt. „Czary mary, hokus pokus – czyli podstawy programowania", a klasy czwarte – „Jak opisać świat – czyli podstawy programowania obiektowego”. Wykłady były organizowane w ramach programu IT Szkoła i prowadzone przez mgr. inż. Andrzeja Ptasznika i transmitowane za pośrednictwem aplikacji Skype dla firm.

Ponadto uczniowie klas czwartych technikum informatycznego ZSE brali udział w spotkaniach z Albertem Czarneckim, programistą oraz wykładowcą w szkole Laboratorium Kreatywności. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać kilka bibliotek języka JavaScript, m.in. express.js oraz react.js (wykorzystywaną m.in. na portalu Facebook).

CodeWeek Polska był częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku już po raz piąty. Jego celem była popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłych latach w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie.

Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy. Według Grand Coallition for Digital Jobs, siła robocza w sektorze związanym z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowiła w 2011 r. w Europie 6,67 miliona osób, czyli jedynie 3,1% osób zatrudnionych w Europie. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

Uczniom ZSE bardzo podobały się wszystkie zrealizowane formy w ramach projektu Code Week 2018. – Miejmy nadzieję, że dzięki takim zajęciom niektórzy z nich zasilą w przyszłości szeregi programistów! – mówi grono pedagogiczne „Elektronika”.

Reklama