Bolesławiecki „Mechanik” z patronatem Kopalni Nowy Ląd!

Ludzie
fot. GA Uczniowie bolesławieckiej szkoły mają zostać objęci programem stypendialnym. Będą mieli też większe szanse na znalezienie dobrej pracy.
istotne.pl 183 edukacja, adam maksymczyk, karol stasik, górnictwo, zsm bolesławiec, piotr księżyk

Reklama

W auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu w czwartek 19 kwietnia miała miejsce uroczystość podpisania umowy patronackiej między Kopalnią Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach a „Mechanikiem”. W ceremonii uczestniczyli m.in. Jacek Koźlecki, prezes Kopalni Nowy Ląd; jego zastępczyni Małgorzata Lenik; Daniel Marnicki, dyrektor ds. wydobycia; starosta bolesławiecki Karol Stasik; Maciej Pronkiewicz, wiceszef Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu; Jan Russ, nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Bolesławieckiego, a także Barbara Berduła, wicedyrektorka „Mechanika”, i były szef tej szkoły Adam Maksymczyk.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor ZSM w Bolesławcu Piotr Księżyk:

Gdy nie wszyscy cenili fizyczną pracę, pracę w kopalni, w naszym Powiecie kopalnie funkcjonowały i były doceniane. Od kilku lat w Powiecie Bolesławieckim kształcimy ponownie w branży górniczej; zbudowaliśmy system, wypracowaliśmy takie formy współpracy, które pozwalają Wam, młodzi ludzie, znaleźć w przyszłości pracę, a jednocześnie uczyć się tak, abyście byli dobrymi pracodawcami.

I dodał:

Dzięki sprzyjającej atmosferze Technikum Górnicze zostanie objęte patronatem Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach. Dzięki temu dokumentowi, który dziś podpiszemy, będziecie mieli jeszcze lepsze możliwości i większe szanse na znalezienie dobrej pracy.

Karol Stasik, starosta bolesławiecki:

Bardzo się cieszę, że szkoła i Powiat podpisują kolejne porozumienie z dużą kopalnią; troską Powiatu jest, aby tak szkolić – szczególnie w zakresie edukacji technicznej i zawodowej – aby Wasza wiedza i Wasze umiejętności znalazły miejsce w lokalnym przemyśle. Dowiedziałem się, że ok. 60-70 proc. absolwentów naszych szkół zawodowych i techników szuka swojego szczęścia poza terenem Powiatu. Chcielibyśmy te proporcje zmienić.

I zaznaczył:

Mam nadzieję, że to kolejne porozumienie zaowocuje zwiększoną liczbą górników, którzy znajdą pracę w obrębie naszego Powiatu i okolic.

Daniel Marnicki stwierdził, że uroczystość podpisania umowy patronackiej jest zwieńczeniem okresu współpracy bolesławieckiej szkoły z Nowym Lądem. A ta zaczęła się 18 lat temu, bo wtedy kilku absolwentów Technikum Mechanicznego podjęło pracę w Kopalni. – Teraz pracuje ich siedmiu i stanowią oni trzon kierownictwa w tej spółce – podkreślił dyrektor. I dodał, że przedstawiciele Kopalni nie przybyli do Bolesławca z pustymi rękami. Społeczność „Mechanika” otrzymała od zarządu Nowego Lądu treningowy aparat ucieczkowy stosowany m.in. w kopalniach KGHM-u.

Umowę patronacką podpisali: Jacek Koźlecki, Małgorzata Lenik i Piotr Księżyk. – Bez właściwego szkolnictwa branżowego Polska nie zdobędzie należnego miejsca na mapie gospodarczej Europy i świata – podsumował spotkanie prezes Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach.

Jak powiedział nam dyrektor „Mechanika”, dzięki tej umowie uczniowie bolesławieckiej szkoły mają zostać objęci programem stypendialnym. I będą też mieli większe szanse na znalezienie dobrej pracy.

Reklama