materiał promocyjny

Inwestując w rozwój zwiększasz swoje możliwości finansowe

Mężczyzna przy tablicy
fot. freezl.pl Kiedy myślimy o inwestowaniu swoich pieniędzy, to automatycznie szukamy intratnych lokat czy funduszy, czytamy notowania giełdowe, śledzimy kursy walut itd. Słowem myślimy o bezpośrednim pomnażaniu posiadanego kapitału. Ale jest jeszcze jeden sposób, który daje nam spore szanse na zwiększenie swoich dochodów, ale w sposób pośredni. To inwestowanie w siebie, a konkretnie w zapewnienie sobie nowych, lepszych kompetencji, które zwiększą nasze szanse na większe zarobki.
istotne.pl 1 pieniądze

Reklama

Inwestowanie w siebie – kilka sposobów

Zanim podejmiemy takie wyzwanie, musimy zastanowić się gruntownie nad swoim życiem zawodowym. Czy pragniemy zostać w wykonywanym zawodzie, ale wspiąć się na wyższe szczeble kariery, czy może chcemy zupełnie zmienić zawód? Od tej decyzji będzie zależał potem wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej. Kiedy już mamy z grubsza opracowany plan, czas na decyzję o podjęciu nauki. Wybór ofert edukacyjnych jest ogromny, ale można podzielić je na kilka grup.

Studia. To bardzo szeroka oferta, więc jest w czym wybierać. Uczelnie czekają zarówno na tych, których edukacja zakończyła się na maturze i teraz chcą to zmienić, jak i na tych, którzy chcą skończyć dodatkowe studia podyplomowe. Oczywiście wszystkie dostępne kierunki są odpłatne, ale przecież mówimy o inwestowaniu w siebie. Jeśli wybierzemy kierunek pod kątem uzyskania awansu lub zmiany zawodu na bardziej dochodowy, koszty studiów szybko się zwrócą.

Kursy językowe. Często bariera językowa blokuje nam możliwości rozwoju zawodowego. Na większości intratnych posad w firmach sektora prywatnego konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego, a i inny język obcy jest także mile widziany. Inwestowanie w siebie pod kątem językowym może też dotyczyć bardziej niszowych języków obcych. Fachowiec w danej branży, ale ze znajomością np. języka holenderskiego czy włoskiego, to wciąż rzadkość na naszym ryku pracy i w takich przypadkach zwykle można negocjować wynagrodzenie.

Kursy zawodowe. To może być cokolwiek, kurs grafiki komputerowej, zawodowe prawo jazdy, uprawnienia do jazdy wózkiem widłowym itp. Ważne, by wybrać ofertę firmy szkoleniowej wpisanej do rejestru MEN i po ukończeniu kursu wyda nam świadectwo ukończenia kursu, które będzie honorowane przez przyszłych pracodawców.

Inwestowanie w siebie – skąd wziąć na to fundusze?

Jeśli ktoś myśli perspektywicznie, wie doskonale, że inwestowanie w siebie bardzo się opłaca. Trudno tu obliczyć konkretną stopę zwrotu, a także czas, po jakim zaczniemy odczuwać materialne korzyści, ale podobnie jest np. w przypadku funduszy inwestycyjnych. Też nie wiemy, kiedy i jakie zyski osiągniemy. Tu ważne jest prawidłowe wybranie kursu lub studiów, które są w stanie realnie zwiększyć nasze możliwości zawodowe.

Ważne jest też zapewnienie środków finansowych na ten cel. Mogą to być zgromadzone wcześniej oszczędności albo pożyczka od rodziców. Kiedy nie mamy takich możliwości, warto zwrócić się o kredyt do banku lub do firmy pożyczkowej o chwilówkę. Firmy takie często umożliwiają dość odległy termin spłaty, np. 65 dni, dzięki czemu mamy sporo czasu na zgromadzenie odpowiednich funduszy. Niewątpliwą zaletą jest tu szybkość, z jaką można uzyskać taką pożyczkę. Od rejestracji na stronie do otrzymania przelewu mija zwykle nie więcej niż 40 minut. Ta błyskawiczna obsługa przydaje się w momencie, kiedy natrafiamy na bardzo korzystną cenę kursu lub studiów, a do końca promocji zostało niewiele czasu. Dzięki temu można czasem zaoszczędzić kilkaset złotych.

Reklama