Młodzi bolesławianie dużo wiedzą o filmie

Młodzi bolesławianie dużo wiedzą o filmie
fot. B.org Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Filmie odbył się w Gdańsku. Aleksandra Kamińska i Przemysław Filipowicz, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, zajęli wysokie czwarte miejsce.
istotne.pl film, przemysław filipowicz

Etap ogólnopolski poprzedziły eliminacje wojewódzkie, rozgrywane we Wrocławiu. "Przygotowania do konkursu zaczęliśmy w poprzednim roku, kiedy to znalazłam w jednej z gazet ogłoszenie o eliminacjach wojewódzkich" mówi Katarzyna Żak, nauczyciel i opiekun Oli i Przemka. "Na początku ani on, ani ja, nie wiedzieliśmy dokładnie, na czym ten konkurs polega. Do Przemka dołączyła Ola i w ten sposób powstał zespół, który mógł wystartować w eliminacjach" dodaje Katarzyna Żak.

W eliminacjach biorą udział nie tylko reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych. Była również młodzież z domów kultury i z Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W tym roku w eliminacjach wojewódzkich Ola i Przemek zajęli pierwsze miejsce, tym samym awansowali do rozgrywek ogólnopolskich. W finale w Gdańsku wystartowały 34 zespoły z całego kraju. "Konkurencja była ogromna, ponieważ stawką konkursu był indeks na wydział filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim" tłumaczy Przemek Filipowicz. Konkurs trwał pięć dni i składał się z sześciu etapów. Pomiędzy poszczególnymi etapami konkursu odbywały się projekcje kina niemego i spotkania z ludźmi kina, między innymi ze Stanisławem Janickim.

Sześcioetapowy konkurs wymagał od uczestników ogromu wiedzy z dziedziny filmu i kina. "Mieliśmy test z kinematografii polskiej i światowej, muzykę filmową, fragmenty filmów do rozpoznania i dwie prace: w formie eseju i analizy estetycznej" wylicza Przemek. Po podsumowaniu wszystkich etapów Ola i Przemek znaleźli się na wysokim czwartym miejscu. Oznacza to, że oprócz nagród rzeczowych, młodzi bolesławianie mogą startować w przyszłorocznym finale ogólnopolskiego konkursu wiedzy o filmie. Jakie mają plany na przyszłość? Oczywiście plany związane z kinem. Ola planuje studiować na wydziale aktorskim lub na filmoznawstwie, Przemek także myśli o fimoznawstwie, ale też o kierunku reżysera filmowego.

Zobacz także

Koniec Muru – strona poświęcona filmowi w reżyserii Przemysława Filipowicza