Dziewięcioro dzieci mieszkało bez opieki rodziców

Dziewięcioro dzieci mieszkało bez opieki rodziców
fot. Krzysztof Gwizdała Dzieci, bez opieki rodziców, mieszkały w strasznych warunkach w Bolesławcu. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem. Rodzeństwem zaopiekowali się urzędnicy.
istotne.pl dziecko

Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z dyrektorek gimnazjum spod Wałbrzycha zaczęła szukać dzieci, które przestały chodzić do szkoły. Ktoś przekazał informację, że wszystkie wyjechały do Bolesławca. Dyrektorka zadzwoniła do naszego wydziału oświaty. Okazało się, że jedno z dzieci jest zapisane do bolesławieckiego przedszkola.

„Poprosiłam policję, by sprawdziła adres i czy są tam dzieci” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Krystyna Boratyńska, naczelniczka wydziału oświaty. Okazało się, że w jednym lokalu mieszkało dziewięcioro dzieci, w wieku od 4 do 18 lat, przy czym najstarsza dziewczyna miała dwumiesięczne niemowlę. Rodziców nie było. Jak się dowiedzieliśmy, od dawna pracują za granicą i tylko od czasu do czasu odwiedzają Polskę.

Podwórko i budynek, w którym mieszkały dzieciPodwórko i budynek, w którym mieszkały dziecifot. Krzysztof Gwizdała

Warunki, w jakich mieszkały dzieci, były fatalne. „Tego nie da się opisać. Brakowało drzwi, a sufit groził zawaleniem. Musiałam zareagować.” mówi Krystyna Boratyńska. Naczelniczka zdobyła od sądu postanowienie o przeniesieniu dzieci w bezpieczne miejsce. Pomocy udzielił Cezariusz Rudyk, który zarządza bursą szkolną w Bolesławcu. Tam trafiły dzieci.

Sąsiedzi dzieci widzieli, że coś jest nie tak. „Widziałem te dzieci. Praktycznie cały czas były na podwórku. Człowiek, który się nimi opiekował, choć nie wiem, czy to był ich ojciec, podjeżdżał całkiem nienajgorszym Mercedesem, raz na jakiś czas” mówi portalowi IstotneInfromacje.pl Rafał Dorosz, który mieszka naprzeciwko budynku, w którym były dzieci.

W tej chwili rodzeństwo przebywa w bursie szkolnej. Jak powiedziała nam Krystyna Boratyńska, jeszcze dziś dzieci zostaną wysłane do przedszkoli i szkół. Co stanie się z nimi później, zdecyduje sąd.

(informacja KG)