Artylerzyści złożyli przysięgę

Artylerzyści złożyli przysięgę
fot. Gerard Augustyn 110 najmłodszych żołnierzy 23 Śląskiej Brygady Artylerii złożyło uroczystą przysięgę na bolesławieckim rynku. Ceremonii towarzyszył pokaz musztry paradnej i prezentacja sprzętu wojskowego.
istotne.pl wojsko, żołnierz, 23śba, przysięga

W sobotę 29 listopada najmłodsi artylerzyści złożyli uroczystą przysięgę na bolesławieckim rynku. „Jesteśmy żołnierzami – obywatelami, na których spoczywa szczególny obowiązek bronienia Ojczyzny i gotowości w każdej chwili oddania życia w Jej obronie” – te słowa generała Władysława Sikorskiego przywołał podczas sobotniej ceremonii pułkownik Roman Kłosiński, dowódca 23 Śląskiej Brygady Artylerii. I zwracając się do swoich podopiecznych, dodał: „Za wami niezwykle intensywny okres szkolenia podstawowego, który uznawany jest za najtrudniejszy w służbie wojskowej. To jedynie początek żołnierskiej drogi – często wyboistej i pełnej przeszkód, które będziecie musieli pokonywać”.

fot. Gerard Augustyn

Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi: Piotr Burzawa, Sylwester Sekulak, Tomasz Kisielewicz i Marcin Niesłuchowski. Natomiast artylerzyści, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia (Andrzej Ludkiewicz, Jakub Grambowski, Karol Kowalczyk i Grzegorz Mroziński), dostali 4-dniowe urlopy, a ich rodzicom pułkownik Kłosiński wręczył kwiaty i listy gratulacyjne.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

„Życzę wam w imieniu Rady Miasta i własnym, by ta służba była dla was bardzo dobrym wspomnieniem i chwilą, do której będziecie powracać” powiedziała do najmłodszych artylerzystów przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Piestrak-Babijczuk. „To chwila wyjątkowa nie tylko w życiu każdego żołnierza, ale także w życiu każdego, kto czuje się Polakiem. W wasze ręce powierzamy takie wartości jak niepodległość, wolność i honor. Życzę wam, abyście sumiennie i godnie wypełniali słowa przysięgi” dodał wiceprezydent Maciej Małkowski.

fot. Gerard Augustyn

Podczas ceremonii głos zabrał także szeregowy Rafał Rybiński. „Jestem przekonany, że ta uroczysta chwila na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Mam nadzieję, że wyniki uzyskiwane w dalszej służbie otworzą niektórym z nas drogę do zawodowej służby wojskowej” powiedział.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

W dalszej części uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej, zakończony salwą honorową. Ceremonię zamknęła defilada pododdziałów 23 Brygady Artylerii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja sprzętu artyleryjskiego, który można było podziwiać na placu Piłsudskiego.

fot. Gerard Augustyn

(informacja 23 BA/ii)