Uczniowie ZSOiZ odbyli praktykę w Niemczech

Uczniowie ZSOiZ odbyli praktykę w Niemczech
fot. Marcin Zabawa Piętnastka podopiecznych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu uzyska certyfikat Europass Mobility. Uczniowie wrócili zadowoleni z miesięcznej praktyki w niemieckim Chemnitz.
istotne.pl zsoiz, praktyka, edyta, chomiaczewska

Na początku listopada piętnastka uczniów IV klasy Technikum Hotelarskiego wyjechała na miesięczną praktykę do saksońskiego Chemnitz. „Bardzo dobrze to wspominamy” opowiada uczennica Beata Jaworska. – „Dużo się nauczyliśmy. Przełamaliśmy bariery językowe”.

Zanim jednak podopieczni ZSOiZ wyjechali do Saksonii, przeszli 65-godzinne szkolenie: 50 godzin języka niemieckiego i 15 przygotowania pedagogiczno-kulturalnego. Intensywna nauka nie poszła na marne. Uczniowie z Bolesławca świetnie dogadywali się z praktykantami z Niemiec i nie tylko. Nie mieli też żadnych problemów ze zrozumieniem wykładów w języku naszych zachodnich sąsiadów.

fot. Gerard Augustyn

Technika noszenia talerzy, obsługa gości, układanie menu, kurs florystyki – to tylko niektóre z elementów, jakie znalazły się w programie praktyki. „Poziom kształcenia w Chemnitz jest naprawdę wysoki” podkreśla Barbara Smoleńska, wicedyrektorka ZSOiZ. Uczniowie nauczyli się wypiekać saksońskie specjały. Dowiedzieli się także, w jaki sposób przygotować ofertę hotelu, aby przyciągnąć jak największą liczbę gości.

fot. Gerard Augustyn

Organizatorzy praktyk zadbali też o to, by bolesławianie nie nudzili się w czasie wolnym od pracy. Praktykanci mieli okazję pojechać do Lipska i Berlina, zwiedzili też m.in. najstarszą w Europie fabrykę porcelany. „Po zajęciach graliśmy w bilard, w kręgle, w siatkówkę i piłkę nożną. Bawiliśmy się na dyskotekach” opowiada uczeń Sylwek Rydzak.

fot. Gerard Augustyn

Jak podopieczni ZSOiZ porozumiewali się z praktykantami z Czech czy Turcji? „Po angielsku, niemiecku, czesku, turecku i w języku migowym” wyliczają uczniowie. „Nauczyliśmy się obycia” mówi Ela Kolińska z IV klasy Technikum Hotelarskiego. „Rzucono nas na głęboką wodę. Musieliśmy sobie poradzić” dodaje. Co więcej, grupa z Bolesławca bardzo zżyła się z uczniami z Turcji. Praktykanci wymienili się adresami mailowymi, numerami telefonów.

fot. Gerard Augustyn

15 praktykantów wkrótce uzyska certyfikat Europass Mobility, który pomoże im w znalezieniu pracy w Polsce i w innych krajach UE. „Koordynatorzy praktyk bardzo chwalili naszych uczniów – zarówno pod względem znajomości języka, jak i przygotowania zawodowego” mówi Edyta Chomiaczewska, nauczycielka ZSOiZ. „Cały czas powtarzali, że mogę być dumna z tej grupy” dodaje.

(informacja GA)