Notariusz z Bolesławca został oskarżony

Notariusz z Bolesławca został oskarżony
fot. B.org Ponad 900 tys. zł miał przywłaszczyć oskarżony Grzegorz M. Notariusz nie przyznaje się do winy.
istotne.pl pieniądze, przestępstwo, grzegorz mincel, notariusz

Prokuratura w Lubaniu Śląskim skierowała do sądu w Bolesławcu akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu notariuszowi Grzegorzowi M., o przywłaszczenie ponad 900 tys. zł na szkodę Skarbu Państwa. Notariusz przez 5 lat miał pobierać opłaty sądowe związane z wpisem do ksiąg wieczystych, pieniędzy nie wpłacał jednak do kasy sądu. Mężczyzna został aresztowany; grozi mu do 10 lat więzienia.

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Ewa Węglarowicz-Makowska, do przestępstwa miało dojść od września 2001 r. do lutego 2006 r. w Bolesławcu, gdzie oskarżony prowadził kancelarię notarialną.

"Grzegorz M. sporządzając akty notarialne pobierał od petentów opłaty sądowe od wniosków o wpis do księgi wieczystej. Następnie przekazywał do sądu wypisy aktów notarialnych, ale nie przekazywał do kasy sądu pobranych od klientów pieniędzy, choć wpłat tych miał obowiązek dokonywać do 7 dnia następnego miesiąca" opowiadała Węglarowicz-Makowska.

Do ujawnienia przestępstwa doszło podczas kontroli przeprowadzonej w kancelarii. M. wyjaśniał, że faktycznie nie przekazał na rachunek bankowy sądu opłat, jednak nie miał zamiaru pieniędzy tych przywłaszczyć.

(informacja Polska Agencja Prasowa)