Uczniowie głosowali w prawyborach

Uczniowie głosowali w prawyborach
fot. B.org Największą popularnością wśród uczniów cieszy się Platforma Obywatelska. Na drugim miejscu, z o wiele mniejszym poparciem znalazło się Prawo i Sprawiedliwość.
istotne.pl wybory, młodzi, głosują

W Bolesławcu prawybory przeprowadziły trzy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące i I Prywatne Gimnazjum. Celem akcji było zapoznanie młodzieży z mechanizmem wybierania posłów. Dlatego wszystko odbywało się tak, jak na prawdziwych wyborach. Nie zabrakło zatem kart do głosowania i specjalnego stanowiska do dyskretnego postawienia krzyżyka. Nad przebiegiem głosowania czuwała Młodzieżowa Komisja Wyborcza.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

W prawyborach głosowano na partie polityczne. Żadne ugrupowanie nie mogło być w żaden sposób promowane wśród młodzieży. Akcja została przeprowadzona sprawnie i organizatorzy nie mieli większych problemów z jej przebiegiem. "Jedyne zastrzeżenia mogę mieć do niskiej świadomości wśród młodszych uczniów, którzy pytali, na kogo mają głosować. Jednak starsi podeszli do wyborów całkiem poważnie" mówi Maksymilian Lubiński, przewodniczący Młodzieżowej Komisji Wyborczej przy I Liceum Ogólnokształcącym

Po podliczeniu głosów wiadomo, że w Bolesławcu największą popularnością wśród uczniów cieszy się Platforma Obywatelska, głosowało na nią 48% młodych bolesławian. Na drugim miejscu było Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 17% głosów, na trzecim Partia Demokratyczna z dziewięcioma procentami, a na czwartym Samoobrona z pięcioma procentami. I tylko te partie znalazłyby się według uczniów w parlamencie. Żadna z pozostałych nie przekroczyła bowiem pięciu procent oddanych głosów. Ogólna frekwencja w prawyborach wyniosła 58%.

Akcja "Młodzi Głosują" została zorganizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wzięły w niej udział szkoły z całego kraju.

Zobacz także

Centrum Edukacji Obywatelskiej