Możesz pomóc Polonii w Gruzji

Możesz pomóc Polonii w Gruzji
fot. UM Stowarzyszenie Via Sudetica zaprasza do udziału w akcji charytatywnej „Pomoc Polonii w Gruzji”.
istotne.pl galeria, akcja charytatywna, via sudetica, concordia, zura, pirveli

Celem akcji jest pomoc polskiej diasporze, zamieszkującej region Kachetii. Kachetyjska Polonia to potomkowie zesłanych uczestników powstań narodowych oraz żołnierzy armii carskiej kierowanych na służbę na granicy z Turcją i Persją – do Gruzji i Armenii. Niektórzy z nich żyją w Gruzji od czasów insurekcji kościuszkowskiej; są to m.in. potomkowie polskich rodów szlacheckich.

W obwodzie kachetyjskim (zachodnia Gruzja) sytuacja ludzi o polskich korzeniach jest dramatyczna. Żyją w niewyobrażalnie tragicznych warunkach. W ich domach często nie ma światła ani bieżącej wody, brakuje wszystkiego – żywności, lekarstw itp. Większość dzieci pochodzi z rodzin, których domy zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone. Część z nich musiała uciekać przed armią rosyjską i nie ma dokąd wracać.

Związek Polonii Kachetyńskiej w ubiegłym roku otworzył polską szkołę i mimo bardzo trudnej sytuacji dzieci chcą uczyć się języka polskiego i poznawać kulturę swoich przodków.

Wieczór gruziński i akcja zbiórki darów

We wtorek 21 kwietnia w Galerii Concordia (ul. Orla) wystąpi Zura Pirveli, gruziński aktor i wieloletni wykładowca Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Tbilisi. W programie przewidziano m.in. monodram „Akompaniator” Marcela Mithois oraz koncert ballad gruzińskich i rosyjskich. Początek o 19:00.

Ponadto w Galerii Concordia można będzie zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą Polonii w Gruzji. Organizatorzy ekspozycji zgromadzili zdjęcia przedstawiające:

 • utworzenie Związku Polaków w Kachetii
 • powstanie szkoły polskiej
 • życie codzienne ludzi i ich domostwa
 • postać Ludwika Młokosiewicza, najbardziej znanego Polaka w Lagodechii (miasto w Gruzji), badacza fauny i flory Kaukazu
 • Kachetię jako kolebkę sztuki winiarskiej.

Gruziński wieczór w Concordii rozpocznie akcję zbiórki darów, która potrwa do czerwca. Organizatorzy przedsięwzięcia przyjmować będą w szczególności:

 • odzież, zabawki, przybory szkolne (kredki, długopisy, ołówki, zeszyty, kolorowanki), książki, namioty, koce i śpiwory, poduchy, kołdry itp.
 • środki medyczne (przede wszystkim leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe), środki opatrunkowe i higieniczne
 • żywność szczególnie dla małych dzieci (o długim terminie ważności, łatwą w magazynowaniu i transporcie), słodycze
 • środki do higieny osobistej, środki czystości
 • materiały pielęgnacyjne dla dzieci i osób niedołężnych (pampersy, podkłady itp.)
 • sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych.

Akcja została wsparta ze środków pochodzących z budżetu miasta Bolesławiec.

Możesz pomóc

Darowizny na rzecz Polonii w Gruzji można wpłacać na konto bankowe:
Związek Polonii Medycznej
Nordea bank Bydgoszcz
90144012150000000007167498, z dopiskiem SWIFT: NDEAPLP2 XXX.

(informacja Via Sudetica/ii)