Powiat świętował 10 lat istnienia

Powiat świętował 10 lat istnienia
fot. G. Matoryn Uroczystości odbyły się w sali Forum. Podczas gali wręczono odznaczenia radnym, osobom związanym z samorządami oraz służbom i instytucjom współpracującym z Powiatem Bolesławieckim.
istotne.pl forum, powiat, gala

We środę (25 marca) w sali Forum odbyła się uroczysta gala z okazji 10-lecia istnienia Powiatu Bolesławieckiego. Zgromadzonych gości powitali: Starosta Bolesławiecki i Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Bolesławieckiego Karol Stasik. – Ta dekada, to krok milowy w rozwoju wspólnej tożsamości ponadgminnego społeczeństwa, zamieszkującego Bolesławiec, gminę wiejską Bolesławiec, Gromadkę, Nowogrodziec, Osiecznicę i Wartę Bolesławiecką – powiedział w czasie przemówienia powitalnego starosta Cezary Przybylski.

fot. G. Matoryn

Wśród zaproszonych na uroczystą galę gości znaleźli się m.in.: Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, prezydent Bolesławca, radni powiatu z trzech kadencji, przedstawiciele zarządów powiatu, przedstawiciele sąsiednich powiatów, przedstawiciele sąsiednich gmin oraz wiele innych osób współpracujących z powiatem.

fot. G. Matoryn

Wśród zaproszonych na galę gości znalazł się także ktoś, dla kogo 10 lat to całe dotychczasowe życie. Radek Jagodziński z Godzieszowa urodził się 1 stycznia 1999 roku w szpitalu powiatowym przy ulicy jeleniogórskiej w Bolesławcu. Dziesięciolatek jest pierwszym mieszkańcem powiatu bolesławieckiego. Chłopiec otrzymał życzenia i upominki od starosty Cezarego Przybylskiego oraz od Przewodniczącego Rady Powiatu Karola Stasika. Radek mówi o sobie, że ma urodziny w najfajniejszym dniu w roku i jest najsilniejszy w klasie. Z pełną powagą twierdzi też, że zostanie wuefistą, a jego wymarzona szkoła ponadgimnazjalna to taka, w której można robić różne eksperymenty.

Radek JagodzińskiRadek Jagodzińskifot. G. Matoryn

W dalszej części gali zgromadzeni wysłuchali wykładu oraz obejrzeli film dokumentalny o powstaniu i dokonaniach bolesławieckiego powiatu. O tym jak kształtował się powiat – jako jednostka administracyjna, od średniowiecza aż do czasów współczesnych, opowiedziała doktor Helena Babiuch, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona z Legnicy. Goście gali mogli także obejrzeć wystawę prac uczestników konkursów powiatowych.

Władze województwa i władze powiatuWładze województwa i władze powiatufot. G. Matoryn

Starosta Bolesławiecki i Wicestarosta Bolesławiecki Stanisław Chwojnicki wręczyli odznaczenia radnym oraz osobom, służbom, instytucjom i firmom współpracującym z Powiatem Bolesławieckim. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali: Józef Burniak, Piotr Roman, Kazimierz Gawron, Dariusz Pawliszczy, Tomasz Gabrysiak, Tadeusz Gąsiorowski, Mirosław Haniszewski, Waldemar Nalazek, Edward Szczerbień i Robert Relich. Specjalne wyróżnienie otrzymała radna Jadwiga Bobek, za zorganizowanie na terenie powiatu banku żywności dla potrzebujących mieszkańców. Nagrodzono także uczniów-laureatów konkursów zorganizowanych z okazji 10-lecia powiatu.

Władze miasta i powiatuWładze miasta i powiatufot. G. Matoryn

Szczególne podziękowanie za współprace otrzymał Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński. Obaj panowie złożyli bolesławianom najlepsze życzenia.

(informacja Starostwo Powiatowe/MZ)