Spotkanie opłatkowe odbyło się w I LO

Wychowanka WTZ
fot. istotne.pl Około tysiąca osób z całego powiatu bolesławieckiego wzięło udział w 9 edycji Opłatka Niepełnosprawnych.
istotne.pl 0 niepełnosprawność, religia

Reklama

Dziewiąta edycja spotkania opłatkowego zgromadziła w sobotę 7 lutego w sali I LO około tysiąca osób z całego powiatu. Najważniejszym punktem sobotniej uroczystości była msza koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. – Niepełnosprawni to osoby naznaczone szczególną bliskością Pana Boga, możemy uczyć się od nich duchowości – mówi portalowi IstotneInformacje.pl nowo wyświęcony biskup. – Podczas tego typu spotkań uczymy się od siebie wzajemnie życzliwości, miłości i szacunku – dodaje.

fot. Gerard Augustyn

– Chodzi o to, by chociaż raz w roku mogli się spotkać ci, którzy na co dzień mają utrudniony kontakt z innymi ludźmi. Zależy nam zwłaszcza na niepełnosprawnych, którzy pochodzą z małych miejscowości naszego powiatu – tłumaczy Barbara Kostyra, kierowniczka Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego, która doroczne spotkania opłatkowe organizuje od samego początku. – Dla wielu niepełnosprawnych Opłatek to pierwsze wyście poza krąg domu rodzinnego. Czekają na to spotkanie z niecierpliwością.

fot. Gerard Augustyn

– Opłatek jest już naszą tradycją – zaznacza starosta Cezary Przybylski, honorowy patron wydarzenia. – Tegoroczna edycja była udana. Wszystko wskazuje na to, że tego typu spotkania są potrzebne. – W Bolesławcu bywam często, ale na tym spotkaniu integracyjnym jestem po raz pierwszy – mówi eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg. – To, co tu zobaczyłam, przerosło moje oczekiwania, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale także duchowym: piękna msza i atmosfera pełna wzajemnej życzliwości.

Cezary Przybylski i ks. biskup Marek MendykCezary Przybylski i ks. biskup Marek Mendykfot. Gerard Augustyn

Sobotnia uroczystość była okazją nie tylko do wspólnego posiłku i podzielenia się opłatkiem, ale także do zaprezentowania twórczości osób niepełnosprawnych. W sali I LO można było zobaczyć prace plastyczne podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i Domu Dziennego Pobytu „Senior”, wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Wszyscy zgromadzeni mogli też obejrzeć wyjątkowe jasełka, przygotowane przez wychowanków WTZ. Uroczystość uświetniły także m.in. występy chóru Państwowej Szkoły Muzycznej, dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” oraz uczestniczek zajęć pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury (po raz pierwszy pod nową nazwą – Bożeny Out Of Town).

fot. Gerard Augustyn

– To piękna impreza – mówi Jadwiga Bobek, szefowa bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jak jednak zaznacza, docierają do niej głosy, że niektórym osobom niepełnosprawnym nie odpowiada obecna formuła Opłatka. Część z nich wolałaby spotkania, podczas których mogłaby integrować się z pełnosprawnymi. – Najgorsze jest to, że my, tak zwani sprawni, mamy straszne blokady w kontaktach z niepełnosprawnymi – stwierdza Bobek. I dodaje, że w przyszłości formuła spotkania opłatkowego może ulec zmianie.

(informacja GA)

Reklama