Otwarto wystawę „Jesień – zima”

Otwarto wystawę „Jesień – zima”
fot. www.sxc.hu Prace uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oglądać można w Galerii Zdolnych Młodzieżowego Domu Kultury.
istotne.pl wystawa, niepełnosprawność, szkoła specjalna, mdk

Wernisaż wystawy prac wychowanków Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych odbył się w Galerii Zdolnych 21 stycznia. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł – zarówno plastycznych, jak i ceramicznych. Dzieł zaskakująco dojrzałych.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

„Dzięki temu, że ta wystawa jest tutaj, dzieci bardzo urosły. Zobaczyły, że ich prace też są piękne i że ktoś przychodzi, zachwyca się. Czują się dowartościowane” mówi Urszula Krzywdzińska, wychowawczyni klasy I PDP. Jak tłumaczy nauczycielka, nie wszyscy wychowankowie Szkoły Specjalnej odznaczają się wielkimi zdolnościami manualnymi, ale ich opiekunowie pomagają im je rozwijać.

Służą temu m.in. zajęcia plastyczne, na których dzieci rysują kredkami, pastelami, wycinają ozdoby, wykonują prace z bibuły czy kartonów. „Staramy się wybierać to, co jest dla nich najlepsze, żeby mogły stworzyć coś pięknego” zaznacza Urszula Krzywdzińska. A dzięki zajęciom plastycznym dzieci mają okazję nie tylko się rozwijać, ale także dawać wyraz swoim emocjom.

fot. Gerard Augustyn

Współpraca między Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych a Młodzieżowym Domem Kultury rozpoczęła się trzy lata temu. Zaczęło się od niezobowiązujących spotkań. „Okazało się, że przynoszą one ogromne efekty w postaci wielkiego zaangażowania dzieci i tego, że one naprawdę chcą przychodzić do MDK” opowiada Zdzisława Woźniak, dyrektor Szkoły Specjalnej. „Panie z MDK wydobyły ogrom talentów. Okazuje się, że w sferze artystycznej nasze dzieci częstokroć mają większe uzdolnienia niż przeciętni uczniowie. My sami jesteśmy zaskoczeni tym, co one potrafią” przekonuje dyrektor Wożniak.

Od lewej: Zdzisława Woźniak i Ewa LijewskaOd lewej: Zdzisława Woźniak i Ewa Lijewskafot. Gerard Augustyn

Zajęcia plastyczne tak dobrze wpływają na uczniów, że 1 września w Szkole Specjalnej prawdopodobnie ruszy pracownia ceramiczna. W tym celu wygospodarowano już część budynku. Wszystko po to, by wychowankowie szkoły mieli jak najlepsze warunki rozwoju.

„Niektóre z tych dzieci mają wybitne zdolności plastyczne” mówi Joanna Mysłek-Michnowska, która od 3 lat pracuje z dziećmi specjalnej troski w bolesławieckim domu kultury. „Widać, że bardzo chętnie przychodzą na te zajęcia” dodaje. Zresztą słowa te dobitnie potwierdzają liczne nagrody, jakie dzieci z PZSiPS zdobywają w różnych konkursach.

fot. Gerard Augustyn

To już druga wystawa prac dzieci i młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. W grudniu ub.r. dzieła wychowanków Szkoły Specjalnej można było oglądać w budynku Starostwa Powiatowego.

(informacja GA)