Zdzisław J. Zieliński prezentuje swoje zdjęcia

Zdzisław J. Zieliński prezentuje swoje zdjęcia
fot. Marcin Zabawa Do końca lutego 2008 r. można będzie oglądać wystawę fotograficzną „Secesja Lwowa i Kresów”, przedstawiającą kilkadziesiąt zdjęć wrocławskiego fotografika Zdzisława J. Zielińskiego.
istotne.pl wystawa, muzeum ceramiki, fotografia, zdzisław zieliński

Wernisaż wystawy fotograficznej „Secesja Lwowa i Kresów” odbył się 14 grudnia w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza. Bolesławiecka ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt prac fotografika Zdzisława J. Zielińskiego – lwowianina z urodzenia i wielkiego miłośnika tego miasta.

Wyeksponowane zdjęcia przedstawiają architekturę secesyjną Lwowa. Secesja lwowska była wyjątkowa, oryginalna, różniąca się od secesji wiedeńskiej. Na fotografiach zobaczyć możemy i bogatą ornamentykę, charakterystyczną dla tego stylu, i perełki architektoniczne, które doskonale odzwierciedlają charakter Lwowa – jego bogactwo kulturowe i różnorodność.

fot. Marcin Zabawa

Jak powiedział Adam Fornal z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, tę wystawę zorganizowano po to, „żeby młodzi zobaczyli, jaki Lwów jest piękny”. Zdzisław J. Zieliński zaś podkreślił, że Lwów jest miastem, w którym można się zakochać, i że widok z Wysokiego Zamku jest najpiękniejszym widokiem na świecie.

fot. Marcin Zabawa

To nie jedyna wystawa wrocławskiego fotografika, jaką można zwiedzać w naszym mieście. W bolesławieckim ratuszu od 5 grudnia oglądać można ekspozycję historyczną – „1918 Walki o Lwów”. „Fotografuję to, co mi się podoba, albo to, co mnie interesuje” powiedział portalowi Boleslawiec.org Zdzisław J. Zieliński – „Obie te wystawy łączą się ze Lwowem, inna jest ich tematyka”.

fot. Gerard Augustyn

Zdzisław J. Zieliński od 1945 roku mieszka we Wrocławiu. Jest założycielem Towarzystwa Miłośników Lwowa. Swoje prace wystawiał na licznych ekspozycjach w Polsce, a także we Francji i na Litwie.

(informacja GA)