Szpital wojewódzki uzyskał certyfikat jakości

Szpital wojewódzki uzyskał certyfikat jakości
fot. B.org Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu to prawdopodobnie pierwszy szpital psychiatryczny w Polsce, który uzyskał certyfikat jakości ISO 9001:2000. Proces jego zdobycia był rekordowo szybki – trwał niespełna rok.
istotne.pl konferencja, szpital, certyfikat

Konferencja prasowa, na której przedstawicieli mediów powiadomiono o sukcesie szpitala, odbyła się 16 listopada. Zdobycie Certyfikatu dla Systemu Zarządzania wg EN ISO 90001:2000 w przypadku Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu trwało wyjątkowo krótko – niespełna rok.

Wdrożenie systemu kosztowało niecałe 90 tys. zł. Koszty te jednak mają się zwrócić w najbliższych latach. To dobra wiadomość nie tylko dla władz szpitala, ale także dla pacjentów i ich rodzin. Certyfikat może być dla nich gwarancją, że szpital świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Nie ma co do tego wątpliwości przedstawiciel firmy certyfikującej – Jacek Forszpaniak – który przyznał, że audytor nie miał się do czego przyczepić.

Rok wdrażania systemu był rokiem ciężkiej pracy. „Załoga stanęła na wysokości zadania” zaznacza Janusz Kalisz, dyrektor szpitala. „To nie jest tylko i wyłącznie medal dla dyrektora czy dla pełnomocnika. Certyfikat jest uznaniem dla każdego pracownika” dodaje dyrektor i zapowiada, że najbardziej zasłużeni pracownicy mogą liczyć na premie.

Certyfikat został przyznany na trzy lata. Niemniej szpital nie może spocząć na laurach – będzie oceniany raz w roku, tak aby firma certyfikująca miała pewność, że placówka utrzymuje standardy.

Od lewej: Janusz Kalisz, Anna Dekarz i Andrzej ŻurekOd lewej: Janusz Kalisz, Anna Dekarz i Andrzej Żurekfot. Gerard Augustyn

„Bardzo ciekawym zjawiskiem jest to, że pracownicy nawet nie zauważyli, iż zmienili swoje standardy pracy. Wydaje im się, że pracują tak jak kiedyś, a tak naprawdę dostosowali się do tego, co narzuca system ISO” opowiada o kulisach wdrażania systemu Andrzej Żurek, pełnomocnik ds. mediów. – „Udało się to zrobić w sposób niezauważalny”.

Władze szpitala nie ukrywają, że liczą na to, iż ich starania zostaną docenione przez Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W historii placówki otwiera się nowa karta. Rozpatrywane są dalsze możliwości rozwoju. Najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje wielomilionowe inwestycje i 65-procentowe zwiększenie liczby szpitalnych łóżek. Gdyby to się udało, za kilka lat Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu może zostać liderem psychiatrii na Dolnym Śląsku.

(informacja GA)