Znana reżyserka teatralna gościła w Bolesławcu

Znana reżyserka teatralna gościła w Bolesławcu
fot. Gerard Augustyn Podczas spotkania w Galerii Format Alina Obidniak opowiadała o swojej fascynacji twórczością Norwida, o sposobach na świadome przeżywanie życia i o autobiografii, która ma się ukazać nakładem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
istotne.pl teatr, ekologia, galeria format, alina, obidniak

Alina Obidniak, aktorka i reżyserka teatralna, spotkała się z bolesławianami w czwartek 16 października w Galerii Format. Artystka mówiła m.in. o swojej fascynacji tekstami Cypriana Kamila Norwida. „To poeta, który jest mi najbliższy” podkreśliła artystka. I nawiązując do jednego z tekstów autora „Promethidiona”, zapytała zebranych, w jaki sposób z własnego życia można uczynić dzieło sztuki. „Największą i najcudowniejszą energią jest miłość” powiedziała podczas czwartkowego spotkania.

fot. Gerard Augustyn

Zdaniem reżyserki, bardzo istotne jest dążenie do harmonii. To długotrwały proces. „Każda sytuacja jest pretekstem do przeżywania życia” stwierdziła Obidniak. Życie powinniśmy przeżywać świadomie i uważnie. „Aktorzy mają wielki przywilej – musimy się uczyć siebie, swojego ciała; tego, jakie mamy blokady” zaznaczyła artystka. „Taka wiedza przydałaby się każdemu człowiekowi” dodała.

Alina Obidniak wspomniała też o autobiografii, która ma się ukazać nakładem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Nad książką pracowała 7 miesięcy. W dziele opisuje m.in. swoje spotkania z wielkimi osobowościami, chociażby takimi jak Grotowski, Janusz Degler, Krystian Lupa czy Henryk Skolimowski.

fot. Gerard Augustyn

Jak zdobyć mądrość życiową? „Ważne, żebyśmy umieli szukać w naszym życiu ludzi podobnie wrażliwych, ludzi bliskich sobie w odczuwaniu świata” powiedziała serwisowi IstotneInformacje.pl Alina Obidniak. Kiedy ich odnajdujemy, znajdujemy jednocześnie optymizm w życiu, nadajemy mu sens. „Moją rolą jest nakłuwanie wrażliwości i uświadamianie wszystkim ludziom, że istnieje w nich jasna strona” dodała.

Od lewej: Halina Majewska i Alina ObidniakOd lewej: Halina Majewska i Alina Obidniakfot. Gerard Augustyn

Reżyserka przez 7 lat prowadziła Laboratorium Samorozwoju. Przez ten czas zorganizowała 1250 warsztatów ekologicznych w ponad stu szkołach. Uczyła medytacji, wyciszania się. „Te działania miały na celu otwarcie człowieka na nową wrażliwość i nową świadomość; otwarcia się na wszystko, co mnie otacza, a równocześnie poczucia, że jestem jednością z wszechświatem” opowiada Obidniak. – „To jest moja filozofia życia: filozofia budowania, szacunku dla człowieka i wszystkich istot”. Jest szansa, że artystka zorganizuje takie warsztaty w Bolesławcu.

(informacja GA)