Małgorzata Juda-Mieloch pisze powieść dla młodzieży

Małgorzata Juda-Mieloch pisze powieść dla młodzieży
fot. Gerard Augustyn Jeszcze w tym roku nakładem krakowskiej oficyny Universitas ma się ukazać „Na ramionach gigantów”, praca doktorska Małgorzaty Judy-Mieloch. Obecnie polonistka zamierza dokończyć powieść dla młodzieży.
istotne.pl książka, literatura, małgorzata juda-mieloch

Małgorzata Juda-Mieloch, do niedawna nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum Samorządowym nr 2 w Bolesławcu, pracę doktorską obroniła 5 lat temu. W tym roku tekst ma zostać opublikowany nakładem renomowanego wydawnictwa Universitas. „Często jest tak, że doktoraty pozostają w maszynopisach, leżą w bibliotekach” mówi portalowi IstotneInformacje.pl polonistka. „Chęć opublikowania jest chyba naturalnym odruchem” dodaje.

Praca doktorska nauczycielki nosi tytuł „Figura autorytetu we współczesnych tekstach literaturoznawczych”. Jeden z jej rozdziałów został już opublikowany w „Pamiętniku Literackim”. Planowana wersja książkowa całego tekstu będzie zatytułowana „Na ramionach gigantów”. „Główną tezą tej pracy jest to, że literaturoznawcy swój wywód bardzo mocno opierają na autorytecie” opowiada autorka. Tezę tę rozwinęła na przykładzie dzieł takich autorytetów w dziedzinie historii literatury jak: Henryk Markiewicz, Janusz Sławiński, Ryszard Nycz, Jerzy Ziomek czy Grażyna Borkowska.

Niewydana jeszcze praca, jak podkreśla sama Małgorzata Juda-Mieloch, bestsellerem raczej się nie stanie. „Taką książkę przeczyta sto osób w kraju” mówi polonistka. – „To rzecz bardzo specjalistyczna, hermetyczna”. Co nie zmienia faktu, że jest duża szansa na to, iż tekst wywoła żywy oddźwięk w środowisku naukowym. Recenzje są wręcz entuzjastyczne. „To dla mnie dobry sygnał. Jeżeli zainteresowałam tą pracą trzech profesorów, to znaczy, że ma ona jakąś wartość poznawczą” zaznacza autorka. Podobnego zdania są specjaliści z Komitetu Badań Naukowych, którzy postanowili finansowo wesprzeć wydanie tej publikacji. Co więcej, recenzentów urzekło to, że tekst, choć spełnia wszystkie kryteria dzieła naukowego, napisany jest pięknym językiem.

Nie pierwsza książka i nie ostatnia

„Na ramionach gigantów” nie będzie pierwszym opublikowanym dziełem Małgorzaty Judy-Mieloch. Polonistka jest autorką podręcznika dla gimnazjalistów „Trzymaj formę”, poświęconego rożnym formom wypowiedzi. Znalazła się także w składzie zespołu redakcyjnego, który opracował serię wysoko ocenianych katechizmów, przeznaczonych dla uczniów gimnazjum – „Odsłonić twarz Chrystusa”. Cykl został wydany przez katolicką oficynę WAM. „Przez trzy lata przeszłam przyspieszony kurs teologii” opowiada nauczycielka. „Ta przygoda się nie skończy” dodaje. Wydawnictwo planuje bowiem przygotować serię podręczników adresowanych do licealistów.

Powieść dla uczniów i o uczniach

Kilka dni temu nauczycielka pożegnała się ze swoimi podopiecznymi z gimnazjum. Przeprowadza się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie planuje dokończyć powieść dla młodzieży. „Napiszę ją dla moich uczniów” zaznacza. „Będzie ona mówić o rzeczach ważnych, bo to są ludzie na progu dorosłości”. Co nie znaczy, że w książce zabraknie humoru. Co więcej, akcja powieści ma się rozgrywać w szkole, a część postaci będzie miała swoje pierwowzory w rzeczywistości. „Na pewno moi uczniowie się rozpoznają, ale rozpoznani nie będą” zapewnia Małgorzata Juda-Mieloch.

(informacja GA)