Członkowie FMS rozdali Karty Życia

Członkowie FMS rozdali Karty Życia
fot. FMS Członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów rozdawali Karty Życia na bolesławieckim rynku. Ogólnopolska akcja ma na celu propagowanie przeszczepu organów.
istotne.pl karta, sld, fms, życia, transplantologia

W piątek 4 lipca członkowie FMS rozdawali na bolesławieckim rynku Karty Życia – tekturowe wkładki do portfela wielkości kalendarzyka. Ich wypełnienie oznacza zgodę na pośmiertną transplantację organów. „Pogoda nam dzisiaj nie dopisała, ale cel jest szczytny, więc nic nie może nas powstrzymać” mówi Michał Banaś, przewodniczący FMS w powiecie bolesławieckim.

Piątkowe przedsięwzięcie było częścią ogólnopolskiej inicjatywy FMS i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. „Tak wiele mówi się w dzisiejszych czasach o braku organów potrzebnych do przeszczepów. Ta akcja ma na celu promocję zgody na pośmiertną transplantację organów – ogromnej szansy dla tych, których jedyną deską ratunku jest przeszczep” mówi Paweł Zieliński, sekretarz FMS.

Przedsięwzięcie bolesławieckiej FMS spotkało się z dużą przychylnością. „Cieszymy się, że tak wiele osób jest zainteresowanych naszym działaniem. Ludzie chętnie przyjmują Karty, często prosząc o więcej – dla rodziny bądź znajomych” zaznacza Michał Banaś. Mogłoby się wydawać, że wyrażenie zgody na pośmiertną transplantację to czasochłonna i skomplikowana procedura. Nic bardziej mylnego. „Zdarza się, że ludzie nie wiedzą, do czego ta karta służy. Wtedy tłumaczymy im, że wystarczy ją wypełnić i mieć przy sobie. Wówczas lekarz sprawdzający tożsamość ofiary wypadku będzie miał stuprocentową pewność, że zgodziła się ona na przeszczep swoich organów” dodaje przewodniczący.

fot. FMS

FMS już teraz zapowiada, że akcja wkrótce zostanie powtórzona. „Bardzo przyjemnie jest promować tak szlachetny czyn. My tu jeszcze wrócimy!” śmieje się Łukasz Ludwikowski, członek lewicowej młodzieżówki.

Wszyscy zainteresowani mogą otrzymać Kartę Życia w siedzibie bolesławieckiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ulicy Opitza 15.

(informacja FMS/GA)