Noc świętojańska w Osieczowie

Noc świętojańska w Osieczowie
fot. Gerard Augustyn Już po raz czwarty emerytowane nauczycielki i sympatycy Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizowali w szkółce leśnej w Osieczowie obchody nocy świętojańskiej. W imprezie uczestniczyło około 40 osób.
istotne.pl wiesława olczyk, noc świętojańska, znp

O tym, że przejście na emeryturę wcale nie musi oznaczać końca kreatywności, można było przekonać się podczas czwartych już obchodów nocy świętojańskiej, zorganizowanych przez nauczycielki i sympatyków Związku Nauczycielstwa Polskiego w szkółce leśnej w Osieczowie. Dlaczego właśnie tam? „To piękne miejsce” powiedziała portalowi IstotneInformacje.pl Wiesława Olczyk z ZNP, jedna z organizatorek zabawy. – „Nie ma chyba równie pięknego na ziemi bolesławieckiej”.

Piknik świętojański jest imprezą na stałe wpisaną w kalendarz pań z ZNP. To okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale także do kultywowania tradycji staropolskich. Do tegorocznych obchodów nocy kupały nauczycielki przygotowywały się przez trzy miesiące. Na każdym spotkaniu organizacyjnym pojawiały się nowe, oryginalne pomysły.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Obchody sobótki rozpoczęły się od powitania chlebem i solą. Było wspólne śpiewanie, konkurs na najpiękniejszy wianek, puszczanie wianków na wodę. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnych polskich tańców, takich jak kujawiak czy polonez.

Impreza zgromadziła przedstawicieli trzech pokoleńImpreza zgromadziła przedstawicieli trzech pokoleńfot. Gerard Augustyn
Nie mogło zabraknąć zwyczaju rzucania wianków na wodęNie mogło zabraknąć zwyczaju rzucania wianków na wodęfot. Gerard Augustyn

W imprezie wzięło udział około 40 osób. „To spotkanie to chwila odpoczynku, radości i wzajemnej życzliwości” podkreśliła z rozmowie z nami Wiesława Olczyk.

fot. Gerard Augustyn

(informacja GA)