Tegoroczni maturzyści oddawali krew w ZSHiU

Tegoroczni maturzyści oddawali krew w ZSHiU
fot. Gerard Augustyn Ponad 50 osób i około 25 litrów krwi – to wynik adresowanej do maturzystów z powiatu bolesławieckiego akcji „Bądź dojrzały – podaruj krew”.
istotne.pl zshiu, pck, krwiodawstwo

„Jestem zadowolona. Myślę, że akcja się udała” powiedziała portalowi Boleslawiec.org / IstotneInformacje.pl Magdalena Gałkiewicz, nauczycielka Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych oraz współorganizatorka przedsięwzięcia. Szczytną inicjatywę wsparli uczniowie ze wszystkich bolesławieckich szkół ponadgimnazjalnych. Przyszło ponad 50 osób.

fot. Gerard Augustyn

„Żeby oddać krew, trzeba być przede wszystkim zdrowym, mieć ukończone 18 lat i być po lekkim śniadaniu” tłumaczy Sławomir Smoczyński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Tegoroczni maturzyści oddawali po 450 mililitrów. Każdemu z młodych krwiodawców zrobiono badania, m.in. na obecność wirusa HIV. Uczniowie mogli też dowiedzieć się (jeżeli, oczywiście, do tej pory tego nie wiedzieli), jaką mają grupę krwi.

fot. Gerard Augustyn

Dlaczego młodzi ludzie tak licznie i tak chętnie wzięli udział w przedsięwzięciu? „Wiele osób potrzebuje krwi, a w szpitalach jej brakuje” zaznacza Paulina Salamon, maturzystka z ZSHiU. „Chcę pomóc – może kiedyś ktoś mi pomoże?” dodaje Czesław Czubak z tej samej szkoły.

Czesław Czubak i Paulina SalamonCzesław Czubak i Paulina Salamonfot. Gerard Augustyn

„Jesteśmy krwiodawcami już od lat i kiedyś będziemy musieli przestać oddawać krew. A tu rośnie nam nowy narybek” cieszy się Adam Fornal, szef bolesławieckiego PCK, które objęło patronatem akcję „Bądź dojrzały – podaruj krew”. „Serce się raduje. Widzimy, że mamy swoich następców” wtóruje Roman Bodak, członek Prezydium Dolnośląskiej Rady Honorowego Krwiodawstwa.

Obaj panowie oddają krew od kilkudziesięciu lat. Adam Fornal oddał już 48 litrów, a Roman Bodak – tylko o 10 litrów mniej. „Nie ma leku, który mógłby zastąpić krew. Sztucznej nikt jeszcze nie wyprodukował i na pewno długo nie wyprodukuje” przekonuje Bodak. Jego zdaniem ilość krwi oddana 22 kwietnia w sali gimnastycznej ZSHiU może uratować życie 5–6 osobom.

fot. Gerard Augustyn

Wtorkowa inicjatywa nie jest ostatnim przedsięwzięciem związanym z krwiodawstwem, w jakie angażuje się Zespół Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu. „5 września ruszy kolejna akcja organizowana przez PCK. Wybiorę się na nią również z moją szkołą” zapewnia Magdalena Gałkiewicz.

fot. Gerard Augustyn

(informacja GA)