Kilkaset tysięcy ludzi obejrzało Glinoludów w Berlinie

Kilkaset tysięcy ludzi obejrzało Glinoludów w Berlinie
fot. Krzysztof Gwizdała Ponad sto osób promowało Gliniadę na Karnawale Kultur w Berlinie. Pochód glinianych postaci obejrzało kilkaset tysięcy osób.
istotne.pl gliniada, berlin, karneval der kulturen

W Karnawale Kultur (Karneval der Kulturen), który co roku odbywa się w Berlinie, wzięli udział przedstawiciele ponad 80 krajów. Wśród nich byli Polacy, promujący między innymi Gliniadę. Przemarsz ponad stu postaci pokrytych gliną obejrzało kilkaset tysięcy ludzi. Relację z parady przekazywało kilka niemieckich telewizji i rozgłośni radiowych.

Na pomysł zapromowania się na Karnawale Kultur wpadł Axel Eisenblaetter, mieszkający w Bolesławcu Niemiec. To on namówił członków grupy Via Sudetica, by wzięli udział w Karnawale, i to on załatwiał większość formalności. Do Berlina pojechały z Bolesławca trzy pełne autobusy ludzi – byli to między innymi uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z ul. Komuny Paryskiej, uczniowie związani z Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu oraz członkowie i sympatycy Via Sudetica.

Glinoludy robiły duże wrażenie na oglądających. Bolesławiecki korowód został uwieczniony na dziesiątkach tysięcy zdjęć wykonywanych aparatami i telefonami komórkowymi. Glinoludy rozdały kilkanaście tysięcy ulotek reklamujących naszą bolesławiecką akcję.

Prawie wszyscy widzowie robili zdjęcia glinoludom z BolesławcaPrawie wszyscy widzowie robili zdjęcia glinoludom z Bolesławcafot. Krzysztof Gwizdała
Półnaga gliniana postać dziewczyny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem fotoreporterówPółnaga gliniana postać dziewczyny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem fotoreporterówfot. Krzysztof Gwizdała
Glinoludy niosły transparent z nazwą naszego miastaGlinoludy niosły transparent z nazwą naszego miastafot. Krzysztof Gwizdała
Ponad sto osób prezentowało Gliniadę berlińczykom i turystomPonad sto osób prezentowało Gliniadę berlińczykom i turystomfot. Krzysztof Gwizdała

Organizatorzy Gliniady są zachwyceni odbiorem w Niemczech. Deklarują, że w przyszłym roku również pojawią się na karnawale, a tymczasem chcą podziękować Bolesławieckiemu Ośrodkowi Kultury, Klubowi Radnych „Ziemia Bolesławiecka” z Janem Cołokidzim oraz burmistrzowi Nowogrodźca za pomoc w sfinansowaniu przejazdu autobusami. Podziękowania organizatorzy składają także osobom, które bezpośrednio pomagały w przygotowaniach, czyli Mariuszowi Laudańskiemu, Justynie Rutkowskiej, Majce Wojtale i Krystynie Juszkiewicz. Oczywiście największe podziękowania należą się uczestnikom parady i ich opiekunom, którzy między innymi rozdając ulotki aktywnie promowali Gliniadę.

Karnawał Kultur został zorganizowany w Berlinie już trzynasty raz. Na kilkukilometrowej trasie prezentowali się ludzie różnej narodowości. W tym roku w paradzie wzięło udział ponad 4,5 tys. osób. Co łatwo było zauważyć, wszyscy – zarówno występujący jak i oglądający – byli pozytywnie nastawieni.

Kolejne materiały wideo i zdjęcia we wtorek.

(informacja KG)