Wiele atrakcji czeka bolesławian podczas Dni Miasta

Wiele atrakcji czeka bolesławian podczas Dni Miasta
fot. BOK Już w najbliższy weekend rozpocznie się jedna z największych imprez w Bolesławcu – Dni Miasta. Tegoroczna edycja święta przebiegać będzie pod hasłem „Bolesławianina Portret Każdy”.
istotne.pl literatura, bok-mcc, film, festiwal, koncert, dni miasta

W piątek 16 maja na bolesławieckim rynku odbędzie się „zlot gwiaździsty” przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych (start o 12:00). Na rynku można będzie też zobaczyć widowisko plenerowe „Legendy Zamku Chojnik” w wykonaniu aktorów Teatru Animacji z Jeleniej Góry. Zaś o 17:00 w holu kina Forum Towarzystwo Miłośników Bolesławca będzie hucznie obchodzić swoje 30-lecie.

Wiele będzie się działo także na placu ks. Jerzego Popiełuszki (od 16:00):

  • Plenerowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych
  • program „Bolesławianie na scenie” (prezentacja laureatów przeglądów, festiwali i konkursów artystycznych)
  • występ zespołu pop-rockowej formacji Kto To z Wrocławia
  • koncert zespołu Sumptuastic
  • (ok. 21:30) impreza taneczna „Muzyczne Radio Party”.

Sobota 17 maja

W ramach tegorocznego Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej w Bolesławcu na placu ks. Jerzego Popiełuszki powstanie „przystanek Gumiera”, zaaranżowany przez koła gospodyń wiejskich oraz zespoły folklorystyczne. Już o 10:00 z bolesławieckiego rynku wyruszy korowód uczestników festiwalu.

W domostwach na placu ks. Jerzego Popiełuszki prezentowany będzie folklor krajów byłej Jugosławii. Ponadto każde z domostw przygotuje różne pokazy, m.in. wykonania ciasta na pitę, gotowania zupy gulaszowej i paprykowej, degustacje rakii czy też pećenicy z ogniska.

Pokazom towarzyszyć będzie scena, na której śpiewać i tańczyć będą lokalne zespoły folklorystyczne, kultywujące tradycje bałkańskie. Wieczorem zaś wystąpią znana bolesławianom formacja RKUD Pelagić z Banja Luki oraz cygański zespół Terno, który zaprezentuje program „Cygańskie wesele”.

W ramach festiwalu w dniach 14 i 15 maja w kinie Forum odbędzie się Przegląd Filmowy „Bałkany w Kadrze”. Podczas przeglądu można będzie obejrzeć bardzo sugestywne obrazy, ukazujące zarówno wojenne cierpienia, jak i kulturowe bogactwo krajów byłej Jugosławii. Ponadto 14 maja mgr Jacek Szymański wygłosi prelekcję „O wojnie bez jednego wystrzału”. Oto program przeglądu:

  • 14 maja – „Życie ukryte w słowach”, reż. Isabel Coixet
  • 15 maja – „Posterunek graniczny”, reż. Rajko Grlic; „Grbavica”, reż. Jasmila Zbanic; „Życie ukryte w słowach”, reż. Isabel Coixet.

Niedziela 18 maja

W niedzielę nastąpi uroczyste ogłoszenie ustanowienia św. Marii De Mattias patronką naszego miasta. Swój udział w ceremonii zapowiedział arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Podczas Eucharystii na bolesławieckim rynku (początek o 12:00) ogłoszony zostanie dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu patronatu.

Tego dnia odbędą się również występy chórów z Polski oraz koncerty orkiestr dętych z Dolnego Śląska. Ogłoszenie watykańskiego dekretu poprzedzone zostanie uroczystą sesją Rady Miejskiej Bolesławiec oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

Księgarnia „Agora” zaś zaprasza miłośników dobrej literatury na spotkanie z Giuseppe Recchia, reżyserem filmowym i autorem książki „Hemingway for Cuba”. Spotkanie odbędzie się w Sali Rajców (bolesławiecki ratusz) o 18:00.

Dni Bolesławca zakończy Parada Orkiestr Dętych i koncert. Szczegółowy program tegorocznej edycji święta znajduje się na stronie Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

Utrudnienia w ruchu

Uwaga! W związku z obchodami Dni Bolesławca zmieni się organizacja ruchu drogowego w centrum miasta. Za wszelkie utrudnienia urzędnicy przepraszają. Podczas imprezy od 16 (od 6:00) do 18 maja (do 22:00) wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice:

  • ulica Karola Miarki – odcinek na wysokości Urzędu Miasta, od skrzyżowania z ulicą Asnyka do skrzyżowania z ulicą Łukasiewicza (przejechać będą mogły tylko pojazdy uprzywilejowane i autobusy MZK)
  • ulica Asnyka – tu ruch odbywać się będzie tylko jednym pasem!

(informacja UM/BOK/GA)