Warsztaty capoeira odbyły się w Bolesławcu

Warsztaty capoeira odbyły się w Bolesławcu
fot. B.org W sali sportowej Gimnazjum Samorządowego nr 3 odbyły się warsztaty capoeira. W zajęciach uczestniczył Brazylijczyk contra mestre Caracu z berlińskiej grupy Senzala.
istotne.pl bok-mcc, warsztaty, capoeira

Miłośnicy capoeira w dniach 18–20 kwietnia mieli okazję ćwiczyć pod okiem Brazylijczyka contra mestre Caracu z berlińskiej grupy Senzala. Nauczyciel po raz pierwszy gościł w Bolesławcu. „Capoeira jest dla mnie wyjątkowa, ponieważ nieważny jest styl, ale integracja różnych krajów i kultur” powiedział portalowi Boleslawiec.org / IstotneInformacje.pl Brazylijczyk.

„Zakochałem się w capoeira od pierwszego wejrzenia, kiedy miałem sześć lat” mówi Maluco Da Favela, instruktor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. „Muzyka jest najważniejszym elementem capoeira. Tego nie ma w żadnej innej sztuce walki” dodaje. Instruktora przez dwa lata nie było w Polsce. Wyjechał do Brazylii, gdzie trenował pod okiem wielu mistrzów capoeira. Był też m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Wszystko po to, aby grupa, którą szkoli, mogła oficjalnie używać nazwy Senzala.

Brazylijska sztuka walki powiązana jest z tańcem. Trenujący grają na żywych instrumentach. Śpiewają też pieśni o historii capoeira i o Senzali. Zdaniem mistrza Caracu uczniowie z bolesławieckiej grupy przejawiają wielki talent.

Capoeira została stworzona przez brazylijskich niewolników. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich. Spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.

(informacja GA)