II Festiwal Kina OFF odbył się w Bolesławcu

Grupa Royal Flush Entertainment
fot. istotne.pl Publiczność za najlepszy film uznała "Zamczersów" grupy Royal Flush Entertainment. Nagrodą dla grupy jest wypożyczenie sprzętu do realizacji filmowej.
istotne.pl 0 film, festiwal, royal flush entertainment

Reklama

"II Festiwal Kina Off Bolesławiec i okolice" otworzył pokaz dwóch filmów warsztatowych. Pokazano "Róże" Krzysztofa Grześkowa, Iwa Rachwała i Kacpra Rafalskiego oraz "Tu też może być Londyn" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Pierwszy film nakręcono na letnich warsztatach w Łodzi, drugi zrealizowano z funduszy Urzędu Wojewódzkiego przy współpracy przedsiębiorstw prywatnych z Bolesławca.

W tym roku na program Festiwalu złożyły się trzy bloki filmów. Royal Flush Entertainment zaprezentowali zwycięski film "Zamczersi" oraz dwie krótkie etiudy "Wiesiek?" i "Patelnia teflonowa".

W drugim bloku Klub Filmowy "Flushka" pokazał pięć krótkich, zróżnicowanych tematycznie filmów. "Odbicie", "Maister card" i "Czikita" – pastiszowe wersje słynnych reklam oraz "Kamienna twarz" i "Życie".

Iwo Rachwał, Luis Probala i Krzysztof Grześków, uczniowie klasy filmowej prowadzonej przez panią Zuzannę Mróz w I Liceum Ogólnokształcącym, pokazali trzy filmy. "Przeznaczenie", "LSD" oraz premierowo film "Obiektyw", nakręcony specjalnie na Festiwal.

W tym roku festiwal angażował w działania publiczność, bo to ona była jury. Młodzież wybrała film "Zamczersi" sześćdziesięcioma ośmioma głosami na sto trzydzieści dwie głosujące osoby. Royal Flush Entertainment (Mateusz Olek, Wojciech Antosik, Paweł Miklaszewski, Jacek Sawicki) są już powtórnymi zwycięzcami Festiwalu Kina Off.

Twórcy z Lwówka Śląskiego wybrali formę pastiszu słynnych filmów, pełną gagów i humoru sytuacyjnego. Film "Zamczersi" nakręcony został w konwencji monty pythonowskiego skeczu, choć angielski absurdalny humor zamieniono miejscami w przaśne polskie klimaty. W "Zamczersach" średniowiecze – traktowane z przymrużeniem oka – było pełne pijanych wojów, ostrych pikantnych odzywek i dosadnych przekleństw.

Zupełnie inny klimat zaprezentowali uczniowie klasy filmowej. "Przeznaczenie", które zdobyło 16 głosów, jest filmem paradokumentalnym o śmierci. Składa się z kilku wypowiedzi ludzi, którzy wykonując swój zawód, obcują ze śmiercią. Ksiądz, właściciel zakładu pogrzebowego, pielęgniarz karetki pogotowia i pracownik prosektorium mówili o swoich doświadczeniach.

Premierowy film "Obiektyw", 25 głosów, opowiada o skomplikowanych relacjach w grupie młodych fotoamatorów.

Na uwagę zasługuje film "Odbicie" Klubu Filmowego Flushka (Mateusz Gil, Paweł Maziara, Łukasz i Mateusz Sławeccy, Paweł Miklaszewski, Jacek Sawicki, Wojciech Antosik, Mateusz Olek, Zbigniew Irski i Edyta Bagińska). Jest to krótka etiuda, oparta na pomyśle zaskoczenia widza. Chłopak, potrącony przez samochód, podnosi się z ulicy i kontynuuje swoją drogę, jednak natrafia podczas spaceru na pewne trudności w kontaktach z otoczeniem. Nie może się skontaktować z nikim żywym.

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego przeprowadziły wywiady z autorami filmów, które wkrótce opublikujemy.

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie młodzieży taką formą aktywności, dużą ilość produkcji i salę kina po brzegi wypełnioną młodzieżą, martwi fakt, że największe trudności mają twórcy w zdobyciu podstawowego sprzętu: kamer, mikrofonów, legalnych programów do montażu. Niestety większość filmów wciąż jeszcze jako ścieżkę dźwiękową nielegalnie wykorzystuje utwory muzyczne znanych wykonawców. Z tego powodu nagrodą w tym roku jest opłacenie wypożyczenia sprzętu do produkcji filmowej.

(informacja własna GF)

Reklama