Radny Adam Ciemięga straci mandat

Radny Adam Ciemięga straci mandat
fot. Marcin Zabawa Radny „Ziemi Bolesławieckiej” Adam Ciemięga będzie musiał oddać mandat. Ciąży na nim prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie. Rady Powiatu nikt o tym nie powiadomił, a radny nie wiedział, że nie może być radnym.
istotne.pl radny, adam, ciemięga

Adam Ciemięga jest lekarzem w Zebrzydowej. Proces dotyczył tego, że w publicznej przychodni prywatnie przyjmował pacjentów i robił im badania na prawo jazdy. Zdaniem prokuratury zarobił w ten sposób osiem tysięcy złotych. Sprawa ciągnęła się od 2004 roku i zakończyła warunkowym umorzeniem. Doktor musiał wpłacić do kasy ośrodka półtora tysiąca złotych. Wyrok uprawomocnił się we wrześniu ubiegłego roku.

„Żyłem w poczuciu spokoju. Nie miałem żadnej informacji, żadnej wiedzy o skutkach wyroku. Gdybym miał tę wiedzę, nie byłbym w stanie jej ukrywać. Wystosuję pismo do Rady Powiatu, aby zbadano tę sytuację. Zastosuję się do decyzji rady. Jeśli będzie konieczność zwrócenia diet, to oczywiście zwrócę” powiedział portalowi IstotneInformacje.pl Adam Ciemięga.

Radny straci mandat, ponieważ wraz z wydaniem wyroku o warunkowym umorzeniu postępowania radny stracił prawo wybieralności. A to skutkuje wygaśnięciem mandatu. Rada Powiatu powinna była w ciągu trzech miesięcy podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie, ale rady nikt nie zawiadomił o zakończonym procesie radnego. Radni zajmą się sprawą na najbliższej sesji.

Sprawa wygaśnięcia mandatu Adama Ciemięgi jest identyczna ze sprawą radnego miejskiego, Józefa Burniaka. Wobec niego również zapadł wyrok warunkowo umarzający postepowanie i radni 27 sierpnia na sesji będą głosować nad uchwałą w sprawie wygaśnięcia mandatu Burniaka.

Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu

W związku informacjami, które pojawiły się na portalach internetowych istotneinformacje.pl, bolesławiec.wfp.pl, oraz polskatimes.pl i bolesławiec.naszemiasto.pl informuję, że Przewodniczący Rady Powiatu Bolesławieckiego podjął działania mające na celu wyjaśnienie kwestii związanych z mandatem radnego Adama Ciemięgi.

Informuję także, że jeżeli treść wyroku odpowiada dyspozycji art. 7 ust. 2 ordynacji wyborczej rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, to Pan Adam Ciemięga w związku z art. 190 ust. 1 pkt. 3 utracił mandat radnego z mocy prawa.

Jeżeli informacje podane przez wymienione media potwierdzą się, to Rada Powiatu Bolesławieckiego podejmie stosowną uchwałę wygaszającą mandat na najbliższej sesji.

Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego

(informacja KG)