Najbardziej poszukiwani w Europie przestępcy. Możesz pomóc ich złapać!

Najbardziej poszukiwani w Europie przestępcy. Możesz pomóc ich złapać!
fot. freeimages.com (Troy Stoi) W sieci funkcjonuje już nowa platforma wymiany informacji www.eumostwanted.eu, dzięki której każdy może pomóc policji w zatrzymaniu najbardziej poszukiwanych na terenie Europy przestępców.
istotne.pl policja, przestępca

Informacje można przekazywać policjantom za pośrednictwem uruchomionej strony internetowej i mogą one być również anonimowe. Witryna stworzona została wspólnym wysiłkiem europejskich organów ścigania w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

Strona www.eumostwanted.eu powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST), w skład której wchodzą funkcjonariusze policji z 28 krajów Unii Europejskiej, wyspecjalizowani w zatrzymaniach osób ukrywających się przed organami ścigania. Witryna internetowa pozwala na przekazywanie informacji dotyczących osób poszukiwanych, skazanych lub podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym na terenie Europy.

Jest to pierwsza taka inicjatywa, która mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, łączy na poziomie ogólnoeuropejskim istniejące już strony internetowe zawierające wizerunki osób poszukiwanych. Można przesłać informację o osobie poszukiwanej przez stronę internetową, również anonimowo.

Zawartość strony, dostępna w 17 językach, jest zarządzana przez poszczególne zespoły ENFAST usytuowane w krajach Unii Europejskiej. Administratorzy umieszczają na stronie dane osób szczególnie poszukiwanych, a każda informacja o tej osobie jest przekazywana bezpośrednio do zainteresowanego kraju.

EUROPOL wspomaga ENFAST w tym projekcie poprzez stworzenie bezpiecznej platformy dla „Europe’s Most Wanted Fugitives List”. EUROPOL wspomaga też administratorów strony w kwestiach technicznych.

EUROPOL, BSK KGP/mw/ii