Premiera filmu "Mury Mówią" Szymona Wasylowa

Premiera filmu
fot. BOK-MCC Zapraszamy w poniedziałek, 15 lutego, o 18.00 do Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” BOK-MCC, ul. Chopina 17 na premierę filmu dokumentalnego Szymona Wasylowa „Mury Mówią”. Wstęp wolny.
istotne.pl bok-mcc, cik orzeł, szymon wasylów

Film "Mury Mówią", to dokument przybliżający historię tajemniczego miejsca leżącego na trójstyku Polski, Niemiec i Czech. Wzgórze w Sieniawce pamięta zarówno przedwojenne koszary wojskowe, fabrykę silników odrzutowych, obóz pracy jak i tajemnicze podziemia, które czynią to miejsce wyjątkowo ciekawym. Czy w Sieniawce faktycznie znajdują się podziemia? Ilu ludzi straciło życie w obozie Kleinschönau? Dokąd prowadzą liczne wejścia i wloty? Co o tym miejscu mówią wojenni i powojenni świadkowie? Czy mamy do czynienia z pomnikiem historii na skalę światową? Te i inne pytania są przedmiotem filmu.

Film Szymona Wasylowa, to niezależny dokument historyczny zrealizowany własnym sumptem na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. To próba zmierzenia się z pytaniami związanymi z tajemniczym nazistowskim kompleksem Zittwerke w dzisiejszej Sieniawce. Szymonowi Wasylów zależało, aby dokument mógł zainteresować każdego widza, nawet kogoś kto nie pasjonuje się historią.

Film powstał we współpracy z Łużycka Grupą Poszukiwawczą, która od lat bada tajemnice kompleksu Zittwerke w Sieniawce. Grupa składa się z pasjonatów historii, którzy swój wolny czas poświęcają na kompletowanie wiedzy o tym wyjątkowym miejscu. Realizację filmu z ramienia Grupy Poszukiwawczej szczególnie wspierał Janusz Witek, który spędził kilka dni na planie pokazując okolice i pomagając w zrozumieniu tematu. Piękne ujęcia w technice timelapse wykonał Piotr Rodzik z Timbear, na planie oprócz Janusza Witka pomagał Janek Ratajski, w tłumaczeniach z niemieckiego niezbędny okazał się Sławomir Staszczuk.

Autor filmu Szymon Wasylów pochodzi ze Lwówka Śląskiego, a od kilku lat jest również mocno związany z Bolesławcem, gdzie aktualnie mieszka.