Rozbudzają zainteresowanie techniką. Nowy projekt Erasmus+ w „Elektroniku”

Rozbudzają zainteresowanie techniką. Nowy projekt Erasmus+ w „Elektroniku”
fot. ZSE Bolesławiec W dniach 21–24 stycznia w Zespole Szkół Elektronicznych odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach projektu Erasmus+ „Akcja 2 – Edukacja Szkolna – Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk”, którego realizację szkoła rozpoczęła we wrześniu 2015 r.
istotne.pl zse bolesławiec

Po pierwszym spotkaniu organizacyjnym we wrześniu w Anconie we Włoszech tym razem to „Elektronikowi” przypadł zaszczyt goszczenia partnerów projektu. Szkołę odwiedziło trzynastu gości z Niemiec, Bułgarii, Węgier i Włoch.

– Głównym celem naszego projektu pod nazwą „MINT – Kits for Kids” jest rozbudzanie zainteresowań techniką wśród uczniów od najmłodszych klas, zwłaszcza dziewcząt – mówią nauczyciele z ZSE.

W trakcie mobilności zespoły będą pracowały nad zaprojektowaniem i budową urządzenia multimedialnego zachęcającego najmłodszych do wykorzystywania go do zabawy i nauki. Zostanie zaprojektowane logo projektu, powstaną prezentacje multimedialne dokumentujące jego przebieg. Polski zespół napisze oprogramowanie służące do rozpoznawania kształtów, np. figur geometrycznych.

Podczas spotkań nauczyciele i uczniowie biorący udział w projekcie będą mieli okazję do poznania systemu kształcenia zawodowego w innych europejskich krajach oraz doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, który jest językiem projektu.

Nie zabraknie również akcentów kulturalnych. Już podczas wizyty w Bolesławcu partnerzy projektu poznali najważniejsze zabytki naszego miasta, zwiedzili zakłady ceramiczne oraz zamek Grodziec. Oczywiście, mieli także okazję spróbować polskich potraw.

– Podczas spotkania w szkole zaprezentowaliśmy doskonale wyposażone pracownie specjalistyczne – mówi Izabela Zdunek-Głowacka, opiekunka projektu. – Zapoznaliśmy teżpartnerów z ofertą kształcenia w Zespole Szkół Elektronicznych.

W spotkaniu wzięli wzięli udział także uczniowie klas drugich i trzecich ZSE w Bolesławcu, którzy są zaangażowani w prace nad projektem. Pomogli też w jego organizacji, przygotowując materiały i poczęstunek. Uroczystość uświetnił występ uczennicy klasy pierwszej Hanny Druzgały.

Opiekunami projektu są nauczyciele: Izabela Zdunek-Głowacka i Marcin Woźniak.

Izabela Zdunek-Głowacka/ii