Elewi złożyli przysięgę

Elewi złożyli przysięgę
fot. GA W piątek 5 lutego na pl. Piłsudskiego w Bolesławcu odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej elewów I turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
istotne.pl wojsko, 23śpa, przysięga

Płk Paweł Świtalski, dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii:

Na miejsce przeprowadzenia naszej uroczystości po raz kolejny wybraliśmy plac Marszałka Piłsudskiego, wielkiego Polaka, męża stanu, dowódcy i twórcy polskich sił zbrojnych.

Przed wami stoją bohaterowie dzisiejszego wydarzenia. To młodzi ludzie, którzy zdecydowali się spróbować żołnierskiego życia, doświadczyć rygorów służby wojskowej, wykonać pierwszy krok do celu, jakim dla większości z nich jest zostanie żołnierzem zawodowym.

Przysięga wojskowa jest jednym z najwyższych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu żołnierza. Z pewnością na długo pozostanie w waszej pamięci. Ale pamiętajcie, że przysięga to przede wszystkim akt ślubowania, wyraz waszego patriotyzmu i największego zobowiązania wobec celów i zadań postawionych żołnierzom przez cały naród.

W imieniu elewów głos zabrał szer. Artur Fila:

Dla nas, elewów, możliwość wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej jest wielkim przeżyciem i zaszczytem. Czas, jaki upłynął nam na szkoleniu, utwierdził nas w przekonaniu, że droga, którą wybraliśmy, prowadzi we właściwym kierunku, a służba naszej Ojczyźnie to zaszczytny obowiązek.

Ceremonia była też okazją do uhonorowania wyróżniających się elewów urlopami nagrodowymi oraz listami gratulacyjnymi. Uroczystość zakończyły defilada pododdziałów Pułku i koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania.

Warto dodać, że jednym z punktów wydarzenia był pokaz sprzętu wojskowego, który miał miejsce na placu ks. Popiełuszki.