Województwo zakaże palenia węglem i drewnem?

Województwo zakaże palenia węglem i drewnem?
fot. UMWD W wielu miejscach naszego województwa stan zanieczyszczenia powietrza jest alarmujący. Dlatego Dolny Śląsk będzie walczył ze smogiem – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
istotne.pl cezary przybylski, umwd, ogrzewanie, smog

O możliwych i koniecznych działaniach w walce ze smogiem mówił na konferencji prasowej Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, razem z Michałem Jarosem, posłem na Sejm RP, i Maciejem Zatheyem, dyrektorem Instytutu Rozwoju Terytorialnego. C. Przybylski:

Smog jest zagrożeniem dla całego województwa, dlatego będziemy z nim walczyć. Aby dobrze przygotować się do tego działania, przeprowadzimy w całym województwie konsultacje społeczne z samorządami lokalnymi i mieszkańcami regionu. […]

Aby działania te były skuteczne, muszą funkcjonować instrumenty wspomagające, pochodzące np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska czy dotacji rządowych, po to, aby system spalania skutecznie zmienić [podkreślenie – „ii”], tak aby koszt tego działania w całości nie spoczywał na mieszkańcach regionu.

Kluczowe ma być zaangażowanie wszystkich mieszkańców województwa. Dolnośląski sejmik ma przyjąć uchwałę antysmogową po konsultacjach społecznych m.in. z lokalnymi samorządami. Władze Dolnego Śląska przewidują, że konsultacje potrwają około roku.

Czy to oznacza, że wojewódzcy urzędnicy zakażą palenia węglem? Jak napisała Malwina Gadawa z „Gazety Wrocławskiej”, władze Dolnego Śląska nie wykluczają takiego rozwiązania:

Marszałek Cezary Przybylski nie ukrywa, że władze województwa podczas pracy nad nowymi przepisami, tzw. antysmogowymi, będą chciały czerpać doświadczenie z Małopolski. Tam uchwałę dotyczącą Krakowa podjął małopolski sejmik. Radni określili w niej, że od 1 stycznia 2019 roku w Krakowie nie będzie można palić w domu ani węglem, ani drewnem.

Na stronie „Gazety Wrocławskiej” więcej o tym, że UMWD może zakazać palenia węglem i drewnem. Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji.

UMWD/„Gazeta Wrocławska”/ii