Stadion lekkoatletyczny, największa inwestycja sportowa w historii Powiatu, otwarty

Stadion lekkoatletyczny, największa inwestycja sportowa w historii Powiatu, otwarty
fot. GA Koszt inwestycji to blisko 2,7 miliona złotych.
istotne.pl bolesłavia, powiat bolesławiecki, stadion lekkoatletyczny

Wielkie święto królowej sportu w Bolesławcu! 4 listopada otwarto stadion lekkoatletyczny, który zlokalizowany jest przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. majora Henryka Sucharskiego w Bolesławcu. Przecięcia wstęgi dokonali między innymi starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski i wicedyrektorka ZSOiZ Dorota Wojtyniak.

W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek dolnośląski Cezary Przybylski, dyrektor Wydziału Sportu, Rekreacji i Turystyki UMWD Marcin Przychodny, dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek wraz z trenerką Jolantą Kumor oraz Justyna Serafińska-Gruman, sekretarz MKS Bolesłavia, i Bartosz Gruman, szef tego klubu.

Jako pierwsza głos zabrała Laura Słocka-Przydróżna, dyrektorka ZSOiZ: – Jestem pewna, że ten nowoczesny obiekt przyczyni się do rozwoju nie tylko naszej szkoły, ale wszystkich szkół i naszego powiatu. Pan Paweł Fajdek w jednym z wywiadów powiedział: udowodniłem, że mogę robić rzeczy niemożliwe. Dzisiaj mogę powiedzieć to samo w imieniu wszystkich zebranych: zrobiliśmy rzecz, wydawałoby się, niemożliwą. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych ma fantastyczny obiekt lekkoatletyczny.

O perypetiach związanych z powstawaniem rzeczonego stadionu opowiedział starosta Dariusz Kwaśniewski, ale zaraz podkreślił: – Za rok, dwa, trzy nie będziemy pamiętać, ile to kosztowało. Te setki dzieciaków, które będą tu biegać, skakać, rzucać i pchać, dostaną wreszcie miejsce, w którym będą mogły realizować swoje sportowe pasje.

I dodał: – Ten stadion mógł powstać tylko tu. Nigdzie w mieście nie ma już takiego miejsca. Nie jest on ani miejski, ani powiatowy; jest nasz, ogólnodostępny. Zbudowaliśmy rzecz, która po nas po prostu zostanie.

Cezary Przybylski: – Województwo Dolnośląskie jest ewidentnie liderem, jeśli chodzi o stwarzanie warunków do rozwoju sportu młodzieżowego. Ten stadion jest 42 obiektem lekkoatletycznym, wybudowanym w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Jestem głęboko przekonany o tym, że dzięki temu obiektowi będziemy mieli mistrzów Europy i świata, bo taki potencjał tutaj jest.

Łyżkę dziegciu do beczki miodu dorzucił Paweł Fajdek: – Obiekty to nie wszystko. Lekkoatleci wiedzą, że nieważne jest, gdzie się trenuje, ważne, żeby było zaparcie i pieniądze na treningi. 2,7 mln zł na inwestycję? Super. Życzę samorządom, aby znalazły na kolejne 5 lat milion złotych. Nie na młodzież, tylko na tych ludzi, którzy wyjdą z wieku juniora i będą młodzieżowcami, seniorami. Żeby oni mogli się rozwijać i trenować dalej. Bo żeby osiągać sukcesy, nie wystarczy trenować do 19 roku życia i skończyć. Trzeba pracować do 25 roku życia, jeśli chce się gdzieś pojechać i zabłysnąć na arenie światowej. To jest moja skromna prośba do wszystkich – żeby powstał program pomocy seniorom i młodzieżowcom. Mam nadzieję, że to się kiedyś uda.

Bartosz Gruman: – Jest mi niezmiernie miło, że to już nie są marzenia, ale realia. W imieniu wszystkich trenerów, działaczy i zawodników Bolesłavii obiecuję, że tutaj będzie sportowe serce Bolesławca. Już teraz widać, że ten stadion żyje.


Inwestycja kosztowała niemal 2,7 mln zł. Przy bolesławieckiej szkole powstały: bieżnia okólna 4-torowa, bieżnia do sprintu 6-torowa, skocznia w dal z rozbiegiem, skocznia do skoku wzwyż, do skoku o tycze oraz boisko wielofunkcyjne. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, całkowity koszt inwestycji to 2,69 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu województwa wyniosło 300 tys. zł, a ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki – aż 1 mln zł. Reszta to środki Powiatu.