Istotne.pl solidarne z Olgą Tokarczuk

Istotne.pl solidarne z Olgą Tokarczuk
fot. SylwiaBurzyńska/Wikimedia Commons Oldze Tokarczuk, pisarce i laureatce prestiżowej nagrody Nike za wypowiedź o nietolerancji Polaków hejterzy uważający się za patriotów grożą śmiercią.
istotne.pl olga tokarczuk, nagroda nike

Reagujemy na kampanię nienawiści rozpętaną w Internecie przez narodowców wszelkiej maści. Nienawistne wpisy bada prokurator, a minister sprawiedliwości i rzecznik praw obywatelskich planują, w jaki sposób przeciwstawić się mowie nienawiści, która zaczyna być w Polsce poważnym problemem.

Olga Tokarczuk powiedziała podczas wręczenia nagrody literackiej: „Wymyśliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.”

Redakcja Istotne.pl podpisuje się pod apelem Jacka Głomba, prezesa Fundacji „Naprawiacze Świata” wyrażającym solidarność z Olgą Tokarczuk.

 

Szanowna Pani Olgo, to co się dzieje wokół Pani wypowiedzi w TVP po otrzymaniu Nagrody Literackiej Nike za „Księgi Jakubowe” w głowie się nie mieści. W sieci czytamy „żydowska szmata”, „ukraińska k….”, grozi się Pani śmiercią!

Spotkaliśmy się w Legnicy z innego powodu, żeby porozmawiać o Polsce obywatelskiej ale chcemy wyrazić z Panią solidarność. Nie ma zgody na hejt wobec kogoś, kto pisze i mówi ważne rzeczy i jest jednym z nas Dolnoślązaków. Nie ma zgody na hejt wobec kogoś, kto tworzy tożsamość Dolnego Śląska.

Nie ma zgody na mowę nienawiści i wrogości. Ci, którzy jej używają, nie czynią tego w imieniu wszystkich. Ryczą, ale nie są większością.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska – w tym ludzi organizacji pozarządowych i kultury – do polityków: posłów i senatorów, do radnych wszelkich samorządów, do wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałka dolnośląskiego o wsparcie naszego apelu albo tworzenie własnych. Najwyższy na to czas.
Nie ma zgody na taki świat.
Z poważaniem
Józef Pinior
Jacek Głomb
Joanna Michalak
Maciej Kupaj
Grzegorz Żurawiński
Olgierd Łańcucki
Krystyna Czarna
Henryk Szydłowski
Ryszard Morawski
Lech Halicki
Monika Szpatowicz
Zbigniew Kraska
Robert Kropiwnicki