Prezydent nagrodził miejskich nauczycieli i dyrektorów

Prezydent nagrodził miejskich nauczycieli i dyrektorów
fot. G. Hanaf Hucznie obchodzono w mieście Dzień Edukacji Narodowej. Program artystyczny z tej okazji przygotowało Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir.
istotne.pl piotr roman, dzień edukacji narodowej

Wszyscy zaproszeni goście na wejściu otrzymali tarcze szkolne i tym samym stali się uczniami jednej wielkiej klasy szkolnej o nazwie Oświata prowadzonej przez Gminę Miejską Bolesławiec.

Uroczystość przygotowana przez młodzież z Gimnazjum numer 2 rozpoczęła się od części artystycznej. Pomysł polegał na odwróceniu ról: uczniowie na scenie stali się nauczycielami, nauczyciele zgromadzeni na widowni – uczniami. To odwrócenie ról służyło zacieśnianiu więzi i stanowiło też element zaskoczenia dla obchodzących dziś swoje święto nauczycieli z innych szkół. Pokazało, że nauczyciele potrafią dobrze się bawić wraz z uczniami, a tradycyjne święto można obchodzić w niekonwencjonalny sposób, zrywając z powszechną tego dnia sztampą.

Uczniowie na scenie odpytywali nauczycieli i inspirowali do wspólnej recytacji, pląsów, śpiewu i tańca. Uczniowie – w ich rolach nauczyciele – wykonywali polecenia jak w szkole.

Gospodarz spotkania, Piotr Roman, nie krył pozytywnego zaskoczenia tym programem.

– Gratuluje serdecznie pokazania nam szkoły marzeń na scenie – komplementował wykonawców prezydent – Na początku występów odebrało nam mowę, spodziewaliśmy się czegoś… spokojniejszego. Podziwiam dystans nauczycieli do samych siebie, radość i talent – mówił Piotr Roman.

Prezydent nagrodził na spotkaniu trzy dyrektorki: Krystynę Gerwatowską (MPP nr 2), Jolantę Mienculewicz (MPP nr 4) oraz Katarzynę Regułę (MZS nr 1). Nagrody otrzymali również nauczycielki i nauczyciele: Barbara Ostrowska, Anna Izba, Ryszard Posacki, Jarosław Leszczyński, Jolanta Borysiuk, Katarzyna Zięba, Monika Kalinowska, Edyta Kwiatkowska, Iwona Kalińska, Joanna Krajewska, Iwona Burdziłowska-Gordzicz, Barbara Dolecka, Justyna Rapa, Renata Piecha, Elżbieta Klich, Janina Mikołajczuk, Jadwiga Kuchciak, Irena Hetnar i Edyta Czernigiewicz.

Dzień Edukacji Narodowej w BolesławcuDzień Edukacji Narodowej w Bolesławcufot. G. Hanaf

Prezydent wymienił walory poszczególnych szkół miejskich i przedszkoli. O określenie atutów poszczególnych placówej poproszono ich dyrektorki. Miejski Zespół Szkół nr 1 przy Dolnych Młynach ma najlepsze wyniki testów w mieście z egzaminu gimnazjalistów, Miejski Zespół Szkół nr 2 przy Jana Pawła ma znaczące osiągnięcia w sporcie (koszykarze na ósmej pozycji w Polsce), Miejski Zespół Szkół nr 3 (dwa budynki przy Bankowej i Słowackiego) to placówka realizująca na szeroką skalę programy wymiany w ramach programu Erasmus+ oraz lider czytelnictwa (realizowany jest tu program „Cała Polska czyta dzieciom”). Szkoła Podstawowa nr 4 odkrywa talenty w uczniach i ma znaczące osiągnięcia w konkursie matematycznym Kangur. Gimnazjum Samorządowe nr 2 celuje w nowatorskich programach pedagogicznych i dydaktycznych.

Prezydent podkreślał również wysokie kwalifikacje miejskich nauczycieli. Mamy w mieście 419 nauczycieli, w tym 257 z nich to nauczyciele dyplomowani z ogromnym doświadczeniem (ponad stu z nich ma staż ponad 20 lat w zawodzie).

W dniu tak ważnego dla naszych pedagogów święta redakcja portalu i gazety Istotne.pl składa nauczycielom najserdeczniejsze życzenia.

 

Dzień Edukacji Narodowej w BolesławcuDzień Edukacji Narodowej w Bolesławcufot. G. Hanaf