Spokojnie przebiega referendum w Lubaniu

Spokojnie przebiega referendum w Lubaniu
fot. B.org Spokojnie i bez incydentów przebiega referendum w sprawie odwołania władz powiatu, które odbywa się w Lubaniu i okolicznych miejscowościach.
istotne.pl wybory, lubań, głosowanie, pielęgniarka, referendum

Do ogłoszenia referendum doprowadziły pielęgniarki, zwolnione z pracy w Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu na początku tego roku. Od tamtej pory około stu byłych pracowników Centrum, w tym pielęgniarki położne i lekarze, walczy o przywrócenie do pracy lub wypłatę odpraw i odszkodowań.

Zdaniem protestujących, obecna rada powiatu i starosta nie są w stanie rozwiązać problemu służby zdrowia w powiecie. Stąd pomysł na przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania władz. Pielęgniarki same zebrały ponad pięć tysięcy podpisów i złożyły wniosek w delegaturze Państwowej Komisji Wyborczej w Jeleniej Górze.

Mieszkańcy powiatu mogą głosować w 40 obwodowych komisjach wyborczych. Do udziału w referendum uprawnionych jest ponad 46 tysięcy osób. Żeby referendum było ważne musi w nim wziąć udział 30% z nich. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 20.