Dzieci z filii przedszkola nr 3 kultywują świąteczne tradycje

Dzieci z filii przedszkola nr 3 kultywują świąteczne tradycje
fot. MPP nr 3 Święta Bożego Narodzenia zajmują w polskiej tradycji szczególne miejsce. Dla wielu ludzi, a szczególnie dla dzieci, są to święta najpiękniejsze. To czas pełen radości, miłości i ciepła rodzinnego.
istotne.pl wigilia, mpp3

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia w Przedszkolu Nr 3 , to wyjątkowy czas, w którym nauczycielki starają się jak najlepiej, przybliżyć dzieciom bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Dzieci uczą się tradycyjnych kolęd , pastorałek oraz piosenek o tematyce świątecznej, wierszy i inscenizacji. Wykonują różnorodne prace plastyczne tj. ozdoby choinkowe, kartki świąteczne i stroiki. Przygotowują upominki dla rodziców, a starsze przedszkolaki pieką świąteczne pierniczki.

Tradycją przedszkola jest organizowanie przedświątecznych spotkań z rodzicami. Wspólne świętowanie z rodzicami na stałe wpisało się w harmonogram uroczystości przedszkolnych i jest kontynuowane od wielu lat. Spotkania odbywają się w każdej grupie wiekowej i są okazją do zaprezentowania nie tylko świątecznych przedstawień w wykonaniu dzieci, ale również do robienia świątecznych ozdób wspólnie z rodzicami i wspólnego ubierania choinki. Uroczystości grupowe w zależności od wieku dzieci maja różny charakter i co roku odbywają się według innego scenariusza. W tym roku grypa najmłodsza przygotowała przedstawienie słowno-muzyczne „Wokół choineczki”, grupa Średniaków inscenizację „ Krótka kolęda o mówiących zwierzętach” , a Starszaki jasełka „W betlejemskiej szopce”. Takie spotkania dają wiele radości nie tylko dzieciom, ale i rodzicom oraz doskonale wprowadzają wszystkich w atmosferę świąt. Przyczyniają się również do wzmacniania więzi rodzinnych, a wzruszenie najbliższych, łezka w oku, gorące owacje są wyrazem wielkiego uznania dla małych artystów.

Wieloletnią tradycją przedszkola jest również wspólna wigilia przedszkolna, poprzedzona oglądaniem przedstawienia jasełkowego w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy. W wigilii uczestniczą wszystkie przedszkolaki i personel placówki. Po części artystycznej wszyscy zasiadają do stołu, by spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu , pierogów oraz świątecznych wypieków. Jest również czas na to, żeby złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować przy pięknie przystrojonej choince.

Dzieci z Filii Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr. 3 oraz cały personel składają wszystkim mieszkańcom naszego miasta najserdeczniejsze świąteczne życzenia.

W Betlejem na sianku Zbawiciel się rodzi,
niech Wam jak najlepiej w życiu się powodzi,
zaś w Nowym Roku o każdej godzinie,
niechaj nic co dobre Was w życiu nie minie.

Informacja: filia MPP Nr3