Pamięci poległych w misjach

Pamięci poległych w misjach
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński Uroczystym apelem 18 grudnia br. uczczono w 23 Pułku Artylerii Dzień Pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.
istotne.pl wojsko, 23śpa

– Dziś oddajemy hołd i wyraz pamięci o żołnierzach, którzy wykonując zadania poza granicami kraju, złożyli najwyższą ofiarę, własne życie – mówił dowódca 23 Pułku Artylerii płk Paweł Świtalski. Pułkownik Świtalski przypomniał genezę ustanowionego przez ministra obrony narodowej w lipcu bieżącego roku Dnia Pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Data obchodów tego wojskowego święta nawiązuje do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii udziału Polaków w misjach – tragicznego zamachu na polski patrol w Afganistanie (21 grudnia 2011 roku), podczas którego w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło 5 żołnierzy.

W dalszej kolejności szef sekcji wychowawczej Pułku mjr Jerzy Juchaniuk odczytał apel pamięci, a po nim dla uczczenia ofiar misji poza granicami kraju wykonano salwę honorową.

Szczególny wymiar piątkowego apelu artylerzystów podkreślono wręczeniem aktu mianowania na stopień podpułkownika majorowi Piotrowi Kobyłeckiemu w związku z wyznaczeniem go na stanowisko dowódcy 3 dywizjonu artylerii rakietowej. Podpułkownik Kobyłecki – dotychczasowy zastępca dowódcy 3 dar – zastąpi na tym stanowisku podpułkownika Remigiusza Zielińskiego, wyznaczonego na stanowisko zastępcy komendanta CSAiU w Toruniu. Wręczając akt mianowania nowemu dowódcy dywizjonu WR-40 Langusta, pułkownik Świtalski podkreślił jego wkład pracy i dotychczasowe zasługi w działalności służbowej w 3 dar oraz życzył sukcesów na nowym stanowisku.

kpt. Remigiusz Kwieciński/ii