Kancelaria Verius pomoże Ci odzyskać 500 zł za kartę pojazdu

Kancelaria Verius pomoże Ci odzyskać 500 zł za kartę pojazdu
fot. Arkadiusz Krzemiński Dotyczy to kart wydanych od 1 maja 2004 roku do 15 kwietnia 2006 roku. W tym okresie za wydanie karty pojazdu sprowadzonego z zagranicy pobierano 500 zł, podczas gdy starostwa powinny pobierać 75 zł.
istotne.pl arkadiusz krzemiński, odszkodowania, kancelaria verius

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłata z tytułu wydania karty pojazdu w wysokości przekraczającej kwotę 75 złotych jest sprzeczna z prawem i Konstytucją i można ją odzyskać. Samorządy, które dawno wydały pieniądze za wydanie karty pojazdu, odmawiają teraz ich zwrotu. Osoby, które wpłaciły w latach 2004-2006 niezgodną z prawem kwotę zmuszone są do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Kancelaria Verius – bez zbędnych kosztów i dodatkowych formalności – może reprezentować poszkodowane osoby w sądzie i pomóc w odzyskaniu 500 zł pobranych za karty pojazdu.

Dlaczego kancelaria Verius?

Pomagamy w skomplikowanych postępowaniach, służąc swoją fachową wiedzą, doświadczeniem, znajomością procedur i zręcznością procesową. Korzystając z usług naszej Kancelarii, ograniczają Państwo ryzyko przegrania sprawy w sądzie.

Kancelaria Prawno-Odszkodowawcza VERIUS z Bolesławca świadczy profesjonalną i skuteczną obsługę prawną w dziedzinach prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego czy pracy. Nasi prawnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań o wypłatę roszczeń odszkodowawczych dla ofiar wypadków komunikacyjnych, przy pracy czy wynikających z błędów medycznych. W ramach swojej działalności świadczymy pomoc prawną zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym.

Co to jest karta pojazdu?

Jest to urzędowy dokument pojazdu zawierający wszystkie niezbędne o informacje o pojeździe i właścicielach pojazdu (m.in. rejestracja w innym kraju, przystosowanie do zasilania LPG, zmiany parametrów technicznych pojazdu). Karta wydawana jest w formie książeczki o wymiarach podobnych do wymiarów paszportu i w okładce o kolorze burgundzkiego wina. Karta pojazdu nie podlega kontroli i jest przekazywana między właścicielami w momencie sprzedaży pojazdu i potrzebna jest przy każdej czynności administracyjnej związanej z danym samochodem w Powiatowym Urzędzie Komunikacji.

Informacje prawne dotyczące nienależnej opłaty za kartę pojazdu

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 r. w sprawie o sygnaturze akt U 6/04 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłata z tytułu wydania karty pojazdu pobierana na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) w wysokości przekraczającej kwotę 75 złotych jest sprzeczna z prawem o ruchu drogowym i Konstytucją oraz jest nienależna.

Zgodnie z postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007 roku Trybunał Sprawiedliwości WE, wydanym w sprawie C-134/07 Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż art. 90 akapit pierwszy TWE zakazuje pobierania opłat, takich jak ta przewidziana w §1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2003 r., za pierwszą rejestrację używanego pojazdu samochodowego przywiezionego z innego państwa członkowskiego.

Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) w okresie od 1 maja 2004 r. do 15 kwietnia 2006 r. za wydanie karty pojazdu sprowadzonego z zagranicy pobierano 500 zł zamiast 75 zł. Powołując się na wyrok Trybunału zwrotowi może ulec jedynie wynosząca 425 zł. Z uwagi jednak na niezgodność § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu z prawem unijnym całą kwotę 500 zł należy uznać za nienależną. Zwrotu tej kwoty można domagać się w przypadku, gdy pojazd sprowadzono do Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje pod nr telefonu 668 005 179, mail: kancelariaverius@gmail.com
lub na FB na stronie kancelarii Verius.

Informacja zlecona