Film pracowni BOK-MCC w finale IX Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych

Film pracowni BOK-MCC w finale IX Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych
fot. Marcin Zabawa Film Pracowni Edukacji Filmowej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki „Drzewo Ognia” zakwalifikował się do finału IX PRASKIEGO FESTIWALU FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH.
istotne.pl bok-mcc, mateusz grobelny, cik orzeł

Na warszawskiej Pradze Północ, w Kinie Praha, po raz dziewiąty odbędzie się Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych. Rada Programowa IX edycji PFFM 2016 dokonała wyboru 26 finalistów z ponad 130 nadesłanych filmów. Jednym z nich jest film „Drzewo Ognia” zrealizowany przez Pracownię Edukacji Filmowej BOK-MCC. Obraz powstał we współpracy z Bolesławiecką Szkołą Filmową.

Film dokumentalny „Drzewo ognia” zrealizowali młodzi filmowcy podczas ubiegłorocznych wakacyjnych warsztatów Pracowni Edukacji Filmowej BOK-MCC. Młodzież pracowała pod opieką instruktora Michała Szweda. Zdjęcia do filmu były realizowane w sierpniu podczas 21. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Obraz przedstawia artystę Mateusza Grobelnego w trakcie budowy widowiskowego pieca plenerowego w Rynku. We wnętrzu 6 metrowej konstrukcji powstała rzeźba ceramiczna – drzewo o wysokości 4 metrów. Inspiracją rzeźby było drzewo, którego pień i konary tworzyła glina i metal, a koronę ogień i dym. Cała budowla została zbudowana na bazie sześcianu. Trzy ściany były ruchome. Podczas kulminacji wypału dwie z nich zostały otwarte „jak szafa”, a trzecia (dzielona w poziomie) otwarta góra-dół. Była, to niepowtarzalna okazja obejrzenia rzeźby w trakcie wypału, rozgrzanej do 1 200 ͦ Celsjusza.

W filmie autor budowli artysta-ceramik Mateusz Grobelny opowiada o swojej pasji, inspiracjach oraz o pracy nad realizacją konstrukcji.

Pokaz przedpremierowy filmu odbył się we wrześniu w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” podczas oficjalnego zakończenia 51. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. W październiku również w CIK „Orzeł” miała miejsce jego premiera.

Filmy, które zostaną zaprezentowane w trakcie IX PRASKIEGO FESTIWALU FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH, zostały nakręcone przez nastolatków z Polski i zagranicy. Będą one oceniane przez profesjonalne jury związane z polską branżą filmową. Uczestnicy, których filmy zostały zakwalifikowane do konkursu, będą mieli okazję zobaczyć swój obraz na wielkim ekranie. Młodzieżowe, filmowe kreacje zostaną ocenione przez profesjonalne jury w składzie: Kinga Dębska (reżyser i scenarzysta), Jacek Lusiński (reżyser, scenarzysta, kompozytor), Paweł Domagała (aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, piosenkarz), Artur Liebhart (założyciel Against Gravity, PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL), Anna Tatarska (dziennikarka filmowa) oraz Andrzej Rossa (dziennikarz kulturalny).

Produkcje można było zgłaszać w trzech kategoriach: dokument i reportaż, wideoklip i animacja oraz fabuła. Finaliści będą ubiegać się o laury Złotej, Srebrnej i Brązowej Praskiej Kliszy, nagrodę specjalną Magazynu Ekspres Reporterów (emisja filmu w TVP2), nagrodę publiczności i nagrodę internautów. Oprócz pamiątkowej statuetki laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC