Uwaga na randkowych oszustów w internecie! Wyłudzili od niego ponad 32 tys. zł

Uwaga na randkowych oszustów w internecie! Wyłudzili od niego ponad 32 tys. zł
fot. www.sxc.hu (sqback) Mundurowi przestrzegają przed oszustami internetowymi działającymi na portalach randkowych.
istotne.pl policja, oszust

Po założeniu profilu nawiązują oni wirtualny kontakt z innymi użytkownikami. W miarę pogłębiania się znajomości oszust (podający się za cudzoziemca bądź cudzoziemkę) przekonuje partnera, że zakochał się i chce się do niej lub do niego przeprowadzić. Podstępnie wyłudza od swojej „sympatii” pieniądze na przyjazd, do którego jednak nigdy nie dochodzi…

– Przestrzegamy internautów przed oszustami działającymi na portalach randkowych. Na przykładzie jednego z użytkowników popularnego międzynarodowego serwisu przedstawiamy sposób działania sprawców – mówią policjanci.

Na portalu randkowym internauta natrafił na profil kobiety podającej się za pochodzącą z Filipin mieszkankę Chin. Profil zawierał jej imię, zdjęcie, zawód i kraj oraz miasto zamieszkania. Polak i cudzoziemka zawarli znajomość, która szybko przerodziła się w regularną korespondencję internetową oraz telefoniczną. Kobieta zapewniała go o swoim uczuciu i powiedziała, że chciałaby zamieszkać w Polsce.

Para zaczęła planować przyjazd kobiety. Mężczyzna przelał na zagraniczne konto jednego z biur podróży, jak sądził, kwotę niezbędną do opłacenia podróży oraz utrzymania się kobiety w Polsce przez najbliższe pół roku. W dniu zaplanowanej podróży mężczyzna otrzymał informację, że jego „ukochana” została zatrzymana na lotnisku, gdyż przewoziła dla niego w bagażu złoto. Aby uwolnić ją z aresztu, niezbędne było przelanie dodatkowych pieniędzy. Polaka powiadomił o tym mężczyzna podający się za zagranicznego urzędnika.

Po rzekomym zwolnieniu z aresztu kobieta skontaktowała się ze swoim znajomym via internet i zapewniła, że niedługo przyleci do Polski. Mężczyzna zaś zorientował się, że został oszukany, ponieważ natknął się na założony dwa dni wcześniej profil z wizerunkiem swojej sympatii. W sumie oszustka wyłudziła od niego ponad 32 tys. zł oraz naraziła go na koszty zawiązane z połączeniami telefonicznymi i SMS-ami.

Policjanci ostrzegają: niewykluczone, że za oszustwami stoi zorganizowana szajka międzynarodowych przestępców, którzy wykorzystują łatwowierność osób chcących poznać w internecie miłość swojego życia. Bądźcie ostrożni!

KWP w Katowicach, mw/ii