Bolesławiecki policjant asp. Wojciech Jaskot doceniony przez ministra

Bolesławiecki policjant asp. Wojciech Jaskot doceniony przez ministra
fot. KWP Wrocław Minister spraw wewnętrznych i administracji, doceniając zaangażowanie w służbie oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, wyróżnił i nagrodził 24 policjantów garnizonu dolnośląskiego.
istotne.pl policja, ministerstwo, wojciech jaskot

Wśród wyróżnionych znalazł się bolesławiecki policjant z Wydziału Prewencji – asp. Wojciech Jaskot (na zdjęciu nagłówkowym: w pierwszym rzędzie, czwarty od lewej), który przyczynił się do uratowania kobiety chcącej popełnić samobójstwo.

Pierwszy z prawej: asp. Wojciech JaskotPierwszy z prawej: asp. Wojciech Jaskotfot. KWP Wrocław

Dotychczas różne instytucje i mieszkańcy nie mieli wielu możliwości wyróżnienia policjantów, którzy rzeczywiście zasłużyli się w służbie. Na początku grudnia ubiegłego roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński skierował do szefów podległych służb, w tym ówczesnego komendanta głównego policji, pismo informujące o przeznaczeniu przez resort nagród dla policjantów o łącznej wysokości blisko miliona złotych.

W piśmie można przeczytać:

Proszę o uwzględnienie w typowaniu do wyróżnienia funkcjonariuszy, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, a w szczególności wykazali męstwo, dokonali czynów świadczących o ponadprzeciętnej odwadze, skuteczności i inicjatywie w realizacji zadań.

Takie wytyczne nie pozostawiały miejsca na subiektywną ocenę zasług – liczył się konkret. Nagrody nie dostał więc ktoś zasłużony dla swojego szefa, jeśli nie zrobił czegoś wybitnego w służbie. A takich policjantów można znaleźć przede wszystkim na pierwszej linii, którzy codziennie ratują ludzkie życie, narażając własne.

Ale to niejedyna zmiana wprowadzona przez nowe kierownictwo resortu. Po raz pierwszy możliwość zgłaszania kandydatów do nagród otrzymały też instytucje i osoby spoza policji.

KWP Wrocław/KPP Bolesławiec/ii