Jak Miasto jest przygotowane do programu Rodzina 500+? Chodzi o 12 mln zł!

Jak Miasto jest przygotowane do programu Rodzina 500+? Chodzi o 12 mln zł!
fot. Krzysztof Gwizdała Temat poruszono w czasie lutowej sesji Rady Miasta Bolesławiec.
istotne.pl piotr roman, kornel filipowicz, sesja rm, 500+

Prezydent Piotr Roman:

Jest bardzo dużo znaków zapytania, jeśli chodzi o rozwiązania szczegółowe. Ale decyzje strategiczne są już podjęte. Program nie jest łatwy. I nie mam tu na myśli jego wdrożenia. Już teraz ludzie dzwonią, przedstawiając tak skomplikowane sytuacje rodzinne, że rzeczywiście trudno jest na pierwszy rzut oka powiedzieć, komu te pieniądze się należą.

Według ministerstwa, to będzie 12 mln zł, które wpłyną na rynek bolesławiecki. To są duże pieniądze, to jest bardzo konkretna pomoc dla rodzin. Ale nam chodzi o to, żeby zrobić to możliwie jak najlepiej.

Projekt ma wejść w życie 1 kwietnia. W wieżowcu Urzędu Miasta (pl. Piłsudskiego) będzie mieścić się Centrum Świadczeń Rodzinie działające w ramach MOPS-u. (Pisaliśmy o tym w materiale Rusza program „Rodzina 500 plus” w Bolesławcu. Kto dostanie pieniądze?). – Cały dół wieżowca w tym celu zostanie przemodelowany – mówił w czasie lutowego posiedzenia Rady wiceprezydent Kornel Filipowicz. – Myślimy o trzech nowych pracownikach, a dla zapewnienia uporządkowanego procesu przyjmowania interesantów – również o uruchomieniu tzw. biletomatów systemu kolejkowego.

Kornel FilipowiczKornel Filipowiczfot. Gerard Augustyn

– Co jest istotne, z tych wyliczeń, które mamy, wynika, że w Bolesławcu uprawnionych do pobierania tego świadczenia będzie 2 600 dzieci – kontynuował K. Filipowicz. – Ci, którzy zgłoszą chęć uzyskania tego świadczenia do czerwca, otrzymają wyrównanie. Ale musimy być przygotowani na to, że tych niecierpliwych będzie dużo i że będą chcieli otrzymać pieniądze jak najszybciej. Już rozpoczynając akcję informacyjną z wykorzystaniem wszystkich możliwych mediów, ustaliśmy z dyrektorami placówek oświatowych, że włączamy się wszyscy do tej społecznej ofensywy, która ma doprowadzić do sukcesu. Tym sukcesem są nasi zadowoleni mieszkańcy.

Jak zapewnił wiceprezydent, w każdej szkole i każdym przedszkolu można będzie uzyskać informacje na temat programu Rodzina 500+.

Obsługa tego zadania kosztować będzie – wg szacunków magistrackich urzędników – 240 tys. zł, z czego ponad 134 tys. zł pójdzie na „wynagrodzenia + pochodne + dodatkowe wynagrodzenie roczne od zatrudnienia 3 osób na umowę o pracę”.

– Mamy tak naprawdę miesiąc, to jest bardzo mało – dodał P. Roman. I poprosił rajców o włączenie się w akcję informacyjną związaną z rządowym programem.

Do tematu wrócimy.