Bolesławiec włączony w działania Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

BOK-MCC
fot. istotne.pl W Bolesławcu, dzięki inicjatywie dyrektorki BOK-MCC, realizowany będzie projekt „Czytanie Miasta”. Mamy szansę dowiedzieć się, co cenimy w naszym mieście najbardziej, bez ściemy, bo badać nas będą naukowcy z zewnątrz.
istotne.pl 0 ewa lijewska-małachowska, bok - mcc

Reklama

Możliwe, że nie cenimy tak ceramiki, ani Gliniady, choć to wartościowe rzeczy, możliwe, że nie obchodzą nas tak bardzo napoleońskie historie związane z Bolesławcem, a zupełnie coś innego. Co? Odpowiedzi szukać będzie grupa naukowców i specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

— Projekt zainteresował mnie, bo szukam nowych propozycji kulturalnych dla mieszkańców — mówi Ewa Lijewska-Małachowska. — Podczas spotkania z dyrektorami placówek kulturalnych z Dolnego Śląska rozmawialiśmy o tym, co możemy zaproponować mieszkańcom i czego oni potrzebują, jakich spektakli, jakich koncertów, jakiej rozrywki. Ważnie było dla mnie też włączenie Bolesławca w działania Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 — dodaje szefowa BOK-MCC.

Pierwsze spotkanie naukowców z wybranymi mieszkańcami odbędzie się w tę sobotę, 12 marca. Na spotkanie zaproszone są m.in. słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekcie wezmą też udział Irmina Nowak nauczycielka z I LO oraz Alicja Wiaderna i Jolanta Rzeźwicka ze Szkoły Podstawowej nr 4. W obu szkołach będą działały animatorki z Bolesławca (studentki pedagogiki) Dominika Majewska i Paulina Kida.

— Bolesławiec wszedł do projektu 6 miast w ostatniej chwili, dzięki staraniom dyrektorki Ewy Lijewskiej-Małachowskiej — mówi koordynatorka „Czytania miasta” Kamila Kamińska. — Jesteście miastem wyzwaniem, bogatym, ze swoją ceramiczną tożsamością, czytanie waszej przestrzeni może być bardzo ciekawe — dodaje koordynatorka.

Projekt „Czytanie miasta” łączący świat nauki i animacji. W ramach projektu interdyscyplinarny zespół badawczy poznaje historię i charakter miejsca, poddaje analizie miasto i odkrywa oraz wsłuchuje się w jego opowieści. Efekt tych działań: raporty badawcze, będą prezentowane podczas seminarium podczas międzynarodowej konferencji sieci UNECC (sieć uniwersytetów europejskich stolic kultury). Na ich podstawie wiosną i latem 2016 roku w przestrzeni miast zaproponowania przez naukowców animatorzy podejmą działania artystyczne w oryginalnych formach dostosowanych do tekstu miejskiego, a także oczekiwań mieszkańców.

Głównym operatorem i organizatorem działań jest biuro festiwalowe Impart Wrocław 2016, partnerami są: Uniwersytet Wrocławski, międzynarodowa sieć UNECC, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Przy realizacji projektu aktywnie współpracuje także Pracownia badań nad audiosferą. Koordynatorką projektu jest dr Kamila Kamińska, wykładowczyni związana z Uniwersytetem Wrocławskim.

Reklama