Franciszek Kwaśniak o kolonistach polskich w Bośni

Franciszek Kwaśniak o kolonistach polskich w Bośni
fot. BOK-MCC W CIK „Orzeł” odbyło się wyjątkowe spotkanie Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni Ich Potomków oraz Przyjaciół z Bolesławca z Franciszkiem Kwaśniakiem. Temat spotkania to: „Koloniści Polsce w Bośni w latach 1898-1946”.
istotne.pl bok-mcc, bośnia, cik orzeł, reemigranci, franiczek kwaśniak

Franciszek Kwaśniak w oparciu o zebrane opowieści, dokumenty, materiały źródłowe i fotografie, przybliżył licznie przybyłym niezwykłe i trudne losy Polaków, których przeznaczenie rzuciło na ziemię bośniacką, gdzie żyli w latach 1898-1946. Współautor książki "Dzieje Polaków w Bośni (1895 - 1946)" urodził się 30 sierpnia 1940 r. w Graz w Austrii. Od 1941 do 1946 mieszkał w Gumjerze pow. Prinjavor w byłej Jugosławii. W 1946 wraz z rodzicami przyjechał do Polski gdzie osiedlił się w Ocicach.

Spotkanie w CIK Orzeł z Franciszkiem KwaśniakiemSpotkanie w CIK Orzeł z Franciszkiem Kwaśniakiemfot. BOK-MCC
Spotkanie w CIK Orzeł z Franciszkiem KwaśniakiemSpotkanie w CIK Orzeł z Franciszkiem Kwaśniakiemfot. BOK-MCC

W ciepłej atmosferze uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami oraz przy ciastku rozmawiali z Panem Franciszkiem.

Członkowie Stowarzyszenia Reemigrantów podziękowali również osobom, które pomogły im zorganizować wyjazd w dniach 26-28 czerwca br. do Valpowa k. Osjeku, gdzie uczestniczyli w obchodach 125. rocznicy pierwszych przyjazdów polskich osadników ze wschodnich terenów Galicji do Chorwackiej Slawoni i Baranji.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni Ich Potomków oraz Przyjaciół oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania "Ocalić od zapomnienia" współfinansowanego przez Gminę Miejską Bolesławiec w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych poprzez organizacje pozarządowe.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC